Trawnik z rolki – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Materiał partnera
2020-01-20

Każdy posiadacz ogrodu marzy o tym, by zaaranżować go w funkcjonalny i estetyczny sposób. Niestety nie każdy z nas ma czas, na pielęgnację wielu gatunków roślin kilka razy w tygodniu. Zdecydowana większość stawia na ogród w stylu minimalistycznym, gdzie podstawą jest zadbany i równy trawnik. Wyhodowanie go samodzielnie to nie lada wzywanie, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na trawnik z rolki. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Trawnik z rolki- charakterystyka

Trawa z rolki to idealne rozwiązanie, dla wszystkich tych, którzy nie chcą całymi miesiącami czekać, aż ich działkę pokryje równy, zielony dywan. Darń rozwijana jest bowiem z beli, na uprzednio przygotowany grunt. Istnieją dwa sposoby na przygotowanie trawnika tego typu. Pierwszy polega na uprawie darni na glebie. Kiedy źdźbła trawy osiągną już określoną wysokość, są wycinane wraz systemem korzeniowym i formowane w rolki . Darń może być też hodowana na izolowanej folii. Takiego trawnika nie trzeba przycinać, gdyż trawa wrasta w przygotowane podłoże. Dzięki temu darń szybciej przyjmuje się w docelowym miejscu. Trawę z rolki należy rozwijać na glebie próchniczej, której pH wynosi około 6. Warto wcześniej zadbać o to, by podłoże zostało wygrabione i wyrównane. Kolejne pasy darni muszą być układane jak najbliżej siebie. Trawnik należy też lekko docisnąć do podłoża, by darń mogła się dobrze ukorzenić. Jak radzi specjalista z firmy Tajemniczy Ogród, która zajmuje się pielęgnacją terenów zielonych – przez około 2 tygodnie po ułożeniu trawnika z rolki nie powinno się po nim chodzić. Trzeba za to pamiętać o systematycznym i obfitym podlewaniu. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić dopiero wtedy, kiedy trawa zrośnie się z podłożem i urośnie do wysokości blisko 10 centymetrów. Nie należy ścinać wówczas więcej niż 1/3 osiągniętej przez źdźbła wysokości.

Największe zalety trawnika z rolki

Trawnik z rolki pozwala na osiągnięcie natychmiastowego efektu. Zaledwie w kilka godzin możemy cieszyć się pięknym, zielonym dywanem w ogrodzie. Najlepiej, gdy układaniem takiego trawnika zajmą się doświadczeni specjaliści. Mamy wówczas gwarancję, że cała procedura przebiegnie pomyślnie, bez uszkodzenia materiału. Trawa z rolki wysiewana jest z wysokiej jakości nasion. Wyrośnięta darń cechuje się więc głębokim kolorem i dużym zagęszczeniem. Bardzo ciężko jest wyhodować trawnik o podobnych parametrach samodzielnie, z powszechnie dostępnych mieszanek. Warto zaznaczyć, że trawnik z rolki można zakładać podczas całego sezonu wegetacyjnego, nie trzeba więc czekać na jak najbardziej korzystne warunki atmosferyczne. Trawnik tego rodzaju jest również znacznie odporniejszy na choroby, przez co zachowuje swój nienaganny wygląd na dłużej. Czy takie rozwiązanie ma jakiekolwiek wady? Niektórzy za wadę uznają z pewnością dość wygórowaną cenę zakupu oraz rozłożenia trawnika z rolki. Warto jednak pamiętać, że końcowy rezultat wart jest poniesienia nieco większych kosztów.

Opracowanie artykułu: