Tynki wewnętrzne – jaki wybrać: tradycyjny, czy gipsowy?

Materiał partnera
2019-10-15

Wybór odpowiedniego tynku ma istotne znacznie dla wyglądu ścian w naszym domu, jak i samego komfortu jego użytkowania. Rodzaj tynku będzie miał wpływ na jego trwałość, rodzaj faktury, czy też wygodę malowania. Eksperci radzą – by zawsze dobierać tynk, w zależności do naszych potrzeb i ostatecznego wyglądu ścian, jaki chcemy uzyskać. Zarówno tynk tradycyjny, jak i gipsowy ma swoje wady i zalety, które warto poznać.

Tynk gipsowy – czy warto?

Tynki gipsowe uznawane są za cieplejsze od swoich konkurentów, a wszystko to za sprawą o wiele niższego współczynnika przewodnika ciepła. Co więcej, pozwalają one na uzyskanie gładkich powierzchni ścian, bez potrzeby stosowania dodatkowych gładzi. W efekcie raz pokryte nimi powichrzenie nadają się od razu do malowania (bezpośrednio) farbą lub też tapetą. Z drugiej jednak strony są one o wiele mniej wytrzymałe pod kątem mechanicznym. Przez to nie dają się do miejsc, gdzie wilgotność powietrza jest większa niż 80%. Co ciekawe nie mają one dużych ograniczeń co do ich stosowania. W praktyce można ich używać wszędzie, nawet w łazience o ile wilgotność tam nie przekroczy 70%.

Tynk tradycyjny cementowo-wapienny

Ma on lekko chropowatą strukturę, w efekcie czego po wygładzeniu jest szorstki w dotyku. Z drugiej strony ma on sporo zalet mechanicznych. Jest on m.in. odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także cechuje się dużą paro przepuszczalnością, dzięki czemu nie hamuje przenikania pary wodnej przez mury, w efekcie należy on do grupy, jaką są trwałe tynki zewnętrzne. Przez swoje właściwości nadają się w szczególności do łazienek i kuchni, choć jak najbardziej można stosować je w innych miejscach. Ostatecznie jednak jeśli mamy dylemat i nie wiemy, na jaki tynk się zdecydować warto poradzić się specjalisty takiego jak: Podkarpackie Tynki Radosław Przybysz. Firma ta ma duże doświadczenie i jest specjalistą w swoim fachu. Swoim działaniem obejmuje cały teren Polski i z pewnością doradzi Państwu, jaki tynk wewnętrzny należy wybrać do danego pomieszczenia lub domu.