Blog Panoramy Firm

Usługi stolarskie – co obejmują zlecenia dla stolarzy?

2019-06-21
usługi stolarskie

Stolarz to ceniony zawód, który wiąże się z prowadzeniem własnego zakładu stolarskiego oraz otrzymywaniem zleceń od klientów. Jest przy tym rzemieślnikiem, który zajmuje się sporządzeniem z drewna mebli czy innych elementów służących do wykańczania wnętrz. Ale nie tylko. Jaki jest zatem zakres usług stolarskich i kiedy warty skorzystać z pomocy doświadczonego stolarza?

Kiedy warto skorzystać z usług stolarskich?

Z usług stolarskich warto skorzystać w szczególności wtedy, gdy planujemy remont lub planujemy urządzenie mieszkania, domu lub biura. U stolarza można zamówić meble na wymiar, co jest dogodną opcją w przypadku niewymiarowych lokali. Pomoc specjalisty przyda się również w sytuacji, kiedy zaprojektowaliśmy wymarzony mebel lub nie jest on dostępny w sprzedaży, a widzieliśmy go w katalogu. Skorzystanie z pomocy fachowca pozwoli na otrzymanie oryginalnych mebli, dopasowanych do wymiarów lokalu.

Usługi stolarskie to nie tylko produkcja mebli, ale również ich renowacja. Drewno ma tendencję do niszczenia wraz z upływem czasu. Dlatego też wskazane są odpowiednie zabiegi, które pozwolą na odnowę zwykłych, jak i zabytkowych mebli. Antyki wymagają dokładności i ostrożności przy pracy, w celu zachowania ich wyjściowego kształtu i koloru. Z pomocy stolarza warto także skorzystać w sytuacjach wymagających naprawy wyposażenia. Zabiegi takie jak szlifowanie i malowanie przywrócą meblom funkcjonalność.

Jakie są zlecenia dla stolarzy?

Do tradycyjnych usług stolarskich należą: ręczna lub mechaniczna obróbka skrawaniem drewna, produkcja i renowacja mebli oraz sporządzanie, montowanie, remontowanie i przeróbka stolarki budowlanej oraz otworowej. Zakład stolarski zajmuje się m.in.:

  • Modernizacją i konserwacją antyków z drewna,
  • Sporządzaniem i konserwacją: tradycyjnych i dekoracyjnych mebli oraz drewnianych przedmiotów np. instrumentów muzycznych czy ram do obrazów,
  • Produkcją i renowacją części drewnianych stosowanych w budownictwie, m.in. drzwi, okien, schodów, parkietów oraz szaf wnękowych,
  • Dodatkowymi usługami stolarskimi: szlifowaniem, heblowaniem, frezowaniem, lakierowaniem, bejcowaniem i malowaniem drewnianych powierzchni, montażem mebli i przytwierdzaniem ich do ścian,  wycinką drewnianych części, łączeniem ich klejem, śrubami, zszywkami lub gwoździami oraz oklejaniem umeblowania.

Do realizacji zleceń stolarskich wykorzystuje się nowoczesne technologie, sprzęt, narzędzia oraz techniki ręcznej obróbki drewna.

Produkcja mebli z drewna

Meble z drewna wykonane przez stolarzy cechują się wysoką jakością, funkcjonalnością i rzadkim, często indywidualnym wzornictwem. Do ich przygotowania fachowcy często używają materiałów najwyższej jakości. Wśród wielu wariantów stylów i kolorów można swobodnie wybierać  między szafkami wiszącymi, RTV czy nocnymi, szafami i witrynami, regałami i półkami, kredensami, komodami i ławami, które cechują się solidnością wykonania. Możemy przy tym skorzystać z gotowych projektów lub zlecić ich stworzenie.

Szczególnym rodzajem umeblowania jest wyposażenie biurowe, które charakteryzuje się wygodą, wytrzymałością i praktycznością. Meble na wymiar podkreślają przy tym charakter firmy lub styl mieszkania. Niektóre warsztaty stolarskie proponują także zabudowy meblowe na wymiar, przeznaczone do łazienki, kuchni, sypialni, biur oraz gabinetów. Zaliczają się do nich także garderoby i szafy wnękowe.

Stolarka budowlana i otworowa 

Stolarka budowlana i otworowa obejmuje wyroby drewniane takie jak: okna, drzwi i schody oraz części wykończenia obiektów np. zabudowane meble. W jej ramach stolarz wykonuje i montuje okna (w tym dachowe) i drzwi balkonowe, wewnętrzne i zewnętrzne, bramy, kraty oraz przeciwsłoneczne osłony.

Usługi stolarskie to również wszelkiego rodzaju detale i wykończenia np. uchwyty do mebli, listwy przypodłogowe, części toczone (nogi do mebli i stołów) czy nakładki na murki lub parapety, jak również elementy elewacji (poręcze, trepy, tralki czy deski boazeryjne lub szalunkowe) do których przyrządzenia używa się różnych gatunków drewna.