Meble tapicerowane są z całą pewnością uznawane za jedne z najwygodniejszych i szczególnie komfortowych. Mogą być przystosowane do niemal każdego wnętrza, występując zarówno w odmianach klasycznych, jak i nowoczesnych. Dopełniają wnętrza skromne oraz ekskluzywne. W jaki sposób należy dbać o meble tapicerowane, aby przez wiele lat wyglądały luksusowo i były jak nowe?

 

Pranie mebli tapicerowanych

Meble pokryte tkaninami powinniśmy nie tylko regularnie odkurzać, ale również prać w celu zapobiegania plamom. Specjaliści z firmy MEBLOSTIL zajmującej się produkcją mebli tapicerowanych przypominają, że powinno się stosować wyłącznie środki piorące przeznaczone do czyszczenia tapicerki, gdyż inne mogą ją zniszczyć. Warto zrezygnować też z domowych sposobów, które często wykorzystują sodę, proszek do pieczenia i sok z cytryny – przy zbyt dużym stężeniu odbarwiają one kolory i pozostawiają plamy. Pomocne w czyszczeniu tapicerki okazują się również specjalistyczne urządzenia piorące, które zapobiegają wtłaczaniu zanieczyszczeń wewnątrz mebla. Podczas używania gąbki nasączonej detergentem często wcieramy brud do środka, zamiast się go pozbywać. I choć z pozoru pokrycie wydaje się czyste, w gąbce rozwijają się chorobotwórcze drobnoustroje, szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków.

 

Jak dbać o tapicerkę skórzaną i skóropodobną?

W przypadku mebli pokrytych skórą lub materiałami skóropodobnymi sprawa wygląda nieco inaczej. Nie należy ich odkurzać ani szorować szorstkimi gąbkami. Mycie powinno odbywać się przy użyciu delikatnych środków pielęgnujących i miękkiej ściereczki. Po każdorazowym czyszczeniu mebel należy odpowiednio zaimpregnować, aby zapobiegać ścieraniu się koloru oraz pękaniu skóry. Nie sprzyja jej również nadmierne przesuszenie dlatego, zamiast decydować się na silne detergenty, jeśli nie mamy pod ręką specjalistycznych substancji – lepiej użyć samej ciepłej wody.

 

Meble na lata – czy jest to możliwe?

I choć czyszczenie i pielęgnacja są bardzo ważne, nie zawsze możemy zdziałać nimi cuda. Bardzo ważne jest zakupienie mebli wytworzonych z  najwyższej jakości materiału, odpornego na wycieranie się pod wpływem użytkowania. Tanie tapicerki z dużych sklepów sieciowych  są wrażliwe na eksploatację i nawet przy regularnym myciu i konserwacji ulegają zniszczeniu już po kilku latach od dnia zakupu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupowanie mebli na zamówienie od prywatnych producentów, którzy dostosowują się do wszystkich indywidualnych potrzeb i upodobań klientów. Ponadto, sklepy meblarskie zajmujące się projektowaniem i produkcją, mają dostęp do wysokiej jakości drewna, płyt i tkanin – dzięki temu będą w stanie sprowadzić nawet unikatowe materiały.