Zadbany trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Na jego tle kolorowe kwiaty i ozdobne rośliny prezentują się znacznie okazalej. Jednak, by trawnik wyglądał pięknie przez całą wiosnę, lato aż do jesieni, musimy zapewnić mu odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i czas na regenerację. Jesienne prace w ogrodzie są niezbędne, by murawa przetrwała w dobrej kondycji aż do przyszłego roku. Jak przygotować trawnik na mroźne dni?

Zabiegi pielęgnacyjne na zakończenie sezonu

Żeby trawnik wyglądał nienagannie w kolejnym sezonie, już jesienią powinniśmy zabrać się za pierwsze porządku na murawie. Bardzo istotną czynnością jest jesienne nawożenie trawnika, o czym często zapomina wielu jego posiadaczy. Wzmacnia ono cały system korzeniowy traw i wymusza transport substancji odżywczych z liści do miejsca, z którego na wiosnę wyrosną nowe pędy i młode korzenie. Jak informuje specjalista z Zakładu Usług Wielobranżowych, który zajmuje się projektowaniem i utrzymywaniem terenów zielonych- do nawożenia trawnika w okresie jesieni używa się specjalnych nawozów. Zawierają one w sobie małe ilości azotu, za to bogate są w potas i fosfor. Oba pierwiastki pomagają roślinom lepiej przygotować się do zimy i wzmacniają ich odporność na niskie temperatury. Nawozy jesienne rozprowadza się po murawie na przełomie sierpnia i września. Dzięki temu murawa jest w stanie optymalnie przyswoić dostarczone substancje odżywcze.

Co z koszeniem trawnika w okresie jesiennym?

Koszenie trawnika jest konieczne aż do czasu wystąpienia pierwszych przymrozków. Nie musi jednak odbywać się ono tak często jak w sezonie. Pod koniec lata, trawa rośnie wolniej, wystarczy przycinać ją raz na dwa tygodnie. Murawę przycinamy na wysokość nie większą niż 2-3 cm. Jeśli zostawimy zbyt długie źdźbła, zostaną one przygniecione śniegiem, co sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej. Aby zapobiec tej chorobie, warto przeprowadzić na początku listopada, delikatną wertykulację.  Polega ona na wyczesaniu trawnika przy pomocy drucianych grabi. Dzięki tej czynności usuniemy z murawy obumarłe fragmenty roślin, które mogą być siedliskiem dla zarodników pleśni śniegowej. Z tego powodu należy również usunąć z trawnika zalegające na nim liście, owoce czy też gałęzie. Ważne, by na tak przygotowany do zimy trawnik nie zgarniać śniegu z przydomowych alejek. Powinno się również unikać spacerowania po murawie. Wszystko to powoduje, że źdźbła zostają przyciśnięte do podłoża, a na ich powierzchni pojawia się warstwa lodu. Sprzyja to obumarciu rośliny i rozwoju wielu chorób, które z pewnością wpłyną na niekorzystny wygląd murawy w kolejnym sezonie.