Wentylacja mechaniczna z rekuperatorami odzysku ciepła – opłacalna inwestycja!

2019-04-24

W budownictwie pasywnym, między innymi domów jednorodzinnych, jednym z najważniejszych systemów proekologicznych i zapewniających energetyczne oszczędności, jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorami odzysku ciepła. Wbrew pozorom wdrożenie tejże technologii jest możliwe nie tylko w budynkach, które dopiero się tworzone, ale także w obiektach, które do tej pory posiadają wentylację grawitacyjną!

Jak działa rekuperacja?

Najprostszą definicją działania rekuperacji, jest zjawisko ruchu powietrza wywoływanego przy pomocy wentylatorów nawiewnych i wyciągowych, co jest rozwiązaniem znacznie wydajniejszym, niż proces występujący przy wentylacji grawitacyjnej (ruch powietrza wywoływany jest różnicą gęstości i ciśnienia powietrza – brak możliwości sterowania „jakością” powietrza).

Kiedy rekuperatory są opłacalne?

Mitem jest to, że rekuperacja jest opłacalna tylko w nowoczesnym budownictwie. Taki schemat myślowy jest związany z czymś innym, a mianowicie z czynnikami, które muszą zaistnieć, aby wykorzystać pełen potencjał wentylacji mechanicznej z rekuperatorami, co łatwiejsze jest przy nowych inwestycjach. Mowa o konieczności instalacji szczelnych okien, o wykonaniu nowoczesnej termoizolacji obiektu, czy też o stosowaniu, jako źródło systemu grzewczego pomp wodnych, czy pieców retortowych z podajnikami na ekopellet. W przypadku braku pełnej modernizacji danego obiektu, sens wdrożenia rekuperacji jest zatem znikomy. Mitem jest jednak to, że dzisiaj nie są one wdrażane w starszym budownictwie. Dowodem na to są nawet budynki z wielkiej płyty, które często przechodzą gruntowe remonty, również z montażem wentylacji mechanicznej – to wtedy ze zwykłych blokowisk, zmieniają się one w prawdziwe apartamenty!

Jak wdrożyć dobrą rekuperację?

Dobry system rekuperacji musi być poprzedzony wizją lokalną, świadectwami energetycznymi, czy innego typu analizami. Warto przy tym wiedzieć, że najlepsze firmy z branży przy montażu zastosują innowacyjne rozwiązania, wśród których można wymienić np. by-bass, czyli funkcję zaniechania odzysku ciepła latem. Kluczowe jest także uszczelnienie kanałów wentylacyjnych o czym zapominają niektóre firmy, czy też ustalenie odpowiedniego sprężu wentylatorów, czyli oporu przepływu powietrza. O każdy najmniejszy szczegół projektowo-montażowy i serwisowy, dba zatem firma HYDRO SYSTEM, z którą podejmują współpracę inwestorzy indywidualni, publiczni i komercyjni.

Zalety rekuperacji

Do zalet wentylacji mechanicznej, w porównaniu z wentylacją grawitacyjną, zalicza się:

  • znacznie obniżone rachunki za ogrzewanie,
  • brak strat ciepła zimą,
  • przyjemny chłód latem,
  • brak zjawisk przeciągów i konieczności wietrzenia budynku,
  • stałe dostawy czystego powietrza oczyszczonego od alergenów,
  • zmniejszona ilość wirującego i osiadającego kurzu, co wiąże się z innym procesem cyrkulacji powierza,
  • możliwość zasilania systemem fotowoltaiki i podłączenia go do instalacji SmartDom,
  • odpowiedni mikroklimat we wszystkich pomieszczeniach – wyrównanie temperatury w całym domu.