Wizualizacja wnętrz 3D – dlaczego warto ją wykorzystać?

Materiał partnera
2019-07-16
wizualizacja 3D kuchni i jadalni

Wizualizacja 3D to najłatwiejszy sposób na zobrazowanie klientowi pomysłów, które ma w zanadrzu każdy architekt. Tego typu plany są nie tylko niezwykle precyzyjne, ale też pozwalają jeszcze lepiej dopasować wystrój wnętrza do oczekiwań jego właściciela. Jakie korzyści wynikają ze stosowania wizualizacji i gdzie szukać architekta, który będzie umiał je przygotować?

Zalety wizualizacji 3D

Wizualizacja wnętrza nie bez powodu jest czasami nazywana wirtualnym spacerem. Przy jej pomocy można stworzyć idealną kopię danego pomieszczenia i zaaranżować ją w dowolny sposób. Dzięki temu klient może na własne oczy zobaczyć, jak będzie wyglądał jego dom lub mieszkanie, już po realizacji projektu. Największą zaletą wizualizacji 3D jest oszczędność czasu i pieniędzy, poprzez minimalizowanie ewentualnych poprawek podczas realizacji. Przy pomocy wizualizacji można przedstawić klientowi nawet najbardziej skomplikowany projekt. Będzie on obejmował wszystkie szczegóły, które trudno wyobrazić sobie na podstawie projektów w klasycznej formie.

 

I choć popularność wizualizacji 3D stale rośnie, nadal nie wszyscy architekci wnętrz z niej korzystają. Wynika to zwykle z przyzwyczajenia do tradycyjnych metod. Żeby stworzyć wizualizację, trzeba znać się na obsłudze specjalistycznego oprogramowania i zaawansowanej grafice komputerowej. Studiem korzystającym z programów do wizualizacji fotorealistycznej jest między innymi firma Jasne!, której siedziba znajduje się w Poznaniu.

Kluczowe etapy projektowania wnętrz

Zaprojektowanie wnętrza to proces niezwykle złożony. Nie jest to wyłącznie powierzchowna aranżacja, a składa się z takich elementów jak:

  1.      Inwentaryzacja – wstępne pomiary pomieszczeń.
  2.      Projekt koncepcyjny – rzuty z propozycją najważniejszych punktów, np. ścian działowych, mebli i urządzeń sanitarnych.
  3.      Wizualizacja – może być przedstawiona w formie prostej grafiki lub 3D. Najbardziej cenione są wizualizacje fotorealistyczne, odzwierciedlające rzeczywisty wygląd wnętrz po realizacji projektu.
  4.      Wykaz materiałów – przedstawienie wszystkich mebli, przedmiotów i materiałów budowlanych, których użycie będzie konieczne do prac wykonawczych.
  5.      Kontrola kosztów i złożenie zamówienia – klient musi być świadomy, ile zapłaci za kompleksowe wykończenie i aranżację.
  6.      Dokumentacja techniczna dla ekipy – obejmuje wszystkie potrzebne rysunki techniczne.

Ogólny zakres usług architekta wnętrz jest dość indywidualny, gdyż może zawierać również dodatkowe oferty, w postaci kompleksowej dekoracji lub tzw. wykończenia pod klucz. Wszystko zależy też od oczekiwań klienta, niektórzy decydują się dać „wolną rękę”, kontrolując tylko pośrednie etapy, innym zależy na przystosowaniu nawet najmniejszego szczegółu pod swoje osobiste wymagania.