Kostka brukowa to niezwykle estetyczny, praktyczny i łatwy w ułożeniu materiał do układania na nawierzchniach płaskich, który z powodzeniem zastąpił wcześniej używany nieestetyczny i trudny w naprawie beton. Tereny przydomowe wyłożone kostką różnego rodzaju, w nieograniczonych wręcz możliwościach aranżacyjnych, nadają gustowny i elegancki wygląd podjazdom, podwórkom i ogrodom. Czym się różnią poszczególne rodzaje kostki brukowej i z czego są wykonane?

Praktyczność kostki brukowej

Kostka brukowa znalazła zastosowanie zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej, co zawdzięcza bardzo dużej trwałości, co jest niezwykle istotne w przypadku na przykład chodników podlegających ciągłemu użytkowaniu przy dużym natężeniu ruchu. Duża odporność na ścieranie oraz możliwość wymiany poszczególnych elementów bez konieczności naruszania ciągłości całej konstrukcji doskonale spełniają wysokie normy praktyczne stawiane przedsięwzięciom o charakterze publicznym. Z kolei niewielki rozmiar kostki pozwalający na jej zastosowanie na niewielkim lub wąskim obszarze sprawiają, że jest ona wprost idealnym materiałem do zastosowań przy domkach jednorodzinnych, a bogactwo wzorów i kolorów jest doskonałym uzupełnieniem estetyki ogrodów.

Rodzaje i zastosowania kostki brukowej 

Głównym kryterium wyboru kostki brukowej do danych zastosowań jest surowiec z którego została wykonana oraz technologia jej wytworzenia .Przemysłowa kostka brukowa, zwana również standardową, jest odlewem betonowym i znajduje zastosowanie głównie na chodnikach i parkingach. Jej odmianą są kostki brukowe szlachetne poddawane obróbce mechanicznej zmieniającej jej walory wizualne i użytkowe. Przy układaniu kostki brukowej na podjeździe do domowego garażu lub na deptaku, jak wyjaśnia specjalista z małopolskiej firmy świadczącej usługi brukarskie Bruk-Ogród-Nowak, można użyć kostki o powierzchni płukanej, gdzie wierzchnia warstwa betonu jest wypłukiwana pozostawiając widoczne kruszywo o chropowatej powierzchni dzięki czemu ma dobre właściwości antypoślizgowe. Wersja szczotkowana poddawana jest procesom ściernym nadającym jej specyficznego wyglądu i jest często używana przez brukarzy w ogrodach. Podjazdy z kostki brukowej łupanej oraz o powierzchni strukturalnej cechują się wyglądem przypominającym naturalne kamienie,w dużej mierze dzięki obłupanym mechanicznie krawędziom, natomiast kostka postarzana jest wersją łupanej, dodatkowo poddanej młoteczkowaniu jej powierzchni i wyglądem przypomina stary bruk. Poza kostkami betonowymi są używane kostki z kamienia polnego o nieregularnych kształtach, co stanowi spore wyzwanie dla brukarza układającego ją, a także kostki kamienne z kamieni naturalnych. Najefektowniejsze są kostki granitowe posiadające również najlepsze właściwości fizyczne i mechaniczne spośród powyżej omawianych. Ich szlachetny wygląd sprawia, że są używane nie tylko na podjazdach i ogrodach, ale również na tarasach i balkonach.