Chcąc sprzedać lub kupić nieruchomość mamy do wyboru rozmaite opcje. Jedną z nich, a zarazem jedną z najczęściej wykorzystywanych jest skorzystanie z usług biura nieruchomości, które zajmuje się pośrednictwem przy zakupie i sprzedaży mieszkań, domów i działek. Często wahamy się przed rozpoczęciem takiej współpracy, jednakże dobre biura nieruchomości są gwarancją bezpiecznego i szybkiego przeprowadzenia transakcji.

Dobre biuro nieruchomości to gwarancja bezpieczeństwa

Podczas dokonywania transakcji związanej z kupnem lub sprzedażą Nieruchomości (działka, dom lub mieszkanie) w każdym przypadku bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Z pewnością jest ono większe, gdy korzystamy z usług biura nieruchomości. Wiąże się to z tym, że w sytuacji sprzedaży Nieruchomości, jego właściciel ma pewność, że nie trafi do niego przypadkowa osoba, a taka, która została już wcześniej zweryfikowana przez pracowników biura nieruchomości.

Kolejną korzyścią wynikająca ze współpracy z biurem nieruchomości jest bieżące przekazywanie informacji na temat etapów postępowania sprzedaży, co pozwala na uregulowanie kwestii prawnej własności. Poza tym dobre biura nieruchomości, jak np. Dalar, które prowadzi swoją działalność w Górze Kalwarii w województwie Mazowieckim, oferują fachową pomoc i porady w zakresie sprzedaży lub kupna nieruchomości. Rolą pośrednika sprzedaży Nieruchomości jest także sporządzenie przedwstępnej umowy. Taka umowa nie jest koniecznością, ale wymagana jest w przypadku, gdy zakup nieruchomości jest kredytowany. Taka umowę każdy pośrednik powinien sporządzić w ramach wykonywania swoich obowiązków, nie jest ona dodatkowo płatna. Na życzenie klientów, pośrednik – agent Nieruchomości może umówić notarialną umowę przedwstępną.


Ponadto pracownicy biura nieruchomości zajmują się komplementacją niezbędnych dokumentów do umowy warunkowej lub przenoszącej własność. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu wpływa na skrócenie czasu oczekiwania na sporządzenie umowy notarialnej.


Dla osoby sprzedającej nieruchomość, usługi pośredników pozwolą zaoszczędzić czas oraz koszty jeżdżenia po urzędach i wyciągania dokumentów. Dodatkowo klient może zlecić biurowi nieruchomości oględziny Nieruchomości bez jego obecności.


Bardzo ważną rzeczą jest też bezpieczeństwo oglądania nieruchomości. Wyobraźmy sobie że samotna osoba sprzedaje mieszkanie, dom lub jesteśmy sami w domu a tu do drzwi puka potencjalny kupiec. Otwieramy drzwi a tam np. dwóch facetów i co wtedy? Wpuścić, nie wpuścić? A może mnie napadną? A może mi coś ukradną? A może zrobią krzywdę?


Profesjonalne biuro Nieruchomości przyprowadzając potencjalnego kupca, dla bezpieczeństwa zawsze spisuje dane z dowodu osobistego. Poza tym przy oglądaniu Nieruchomości zawsze jest obecny pośrednik – agent Nieruchomości – tz. opiekun.

Szukanie dobrego biura nieruchomości

Jeżeli mamy pewność, że chcemy skorzystać z usług biura nieruchomości podczas kupna lub sprzedaży Nieruchomości, trzeba zastanowić się, jaką konkretnie firmę wybrać. Jeszcze kilka lat temu poszukując dobre biuro nieruchomości należało zwrócić uwagę na to, czy pośrednik posiada licencję. Dzisiaj to już nie jest koniecznością, bowiem działa ustawa de regulacyjna, która zniosła licencję pośrednika nieruchomości. Po tym czasie pojawiło się na rynku dużo pseudo biur, osób które dopiero rozpoczynają „przygodę” z pośrednictwem, wirtualnych biur – firm bez żadnej siedziby, itp.

Kolejną istotną rzeczą jest marka, jeśli biuro istnieje na rynku już przynajmniej kilka lat, ma wypracowaną renomę, ma swoich klientów którzy polecają ich swoim znajomym, którzy wcześniej lub później wracają po kolejną nieruchomość. Każde biuro nieruchomości musi mieć też czytelną i dobrze widoczną stronę internetową jak np. www.dalar.pl


Bardzo ważnym elementem jest też stacjonarne biuro, gdzie klient może w każdej chwili przyjść, podpytać, pokazać dokumenty, wyjaśnić nieścisłości itp. Tak jest w przypadku firmy Dalar Nieruchomości, biuro z dużą witryną, widoczne z daleka znajduje się przy głównej ulicy miasta Góry Kalwarii pod adresem: ul. Pijarska 46, zaparkować można wzdłuż ulicy.


To tam także (na gruncie neutralnym każdej ze stron) przy filiżance kawy, odbywają się najczęściej negocjacje oraz ustalanie szczegółów pomiędzy sprzedającym nieruchomość a kupującym nieruchomość. Pośrednik jest negocjatorem.


Profesjonalne biuro nieruchomości powinno także współpracować z profesjonalnym doradcom kredytowym, znającym atrakcyjne oferty kredytów większości dostępnych  banków, tak aby potencjalny nabywca mógł kupić nieruchomość na kredyt hipoteczny.


Poza tym koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Nawiązując współpracę z biurem nieruchomości musimy mieć pewność, że posiada ono ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej. Dość istotne jest także to, czy dany pośrednik stosuje Kartę Praw Klienta, która zapewnia dodatkowe przywileje. Karta ta świadczy o wysokiej jakości wykonywanych usług przez pracowników biura nieruchomości.