czas czytania: 3 min materiał partnera

Zadbany ogród. Akcesoria niezbędne do jego pielęgnacji

akcesoria do ogrodu

Ogród, szczególnie wiosną i latem jest miejscem gdzie chętnie się wypoczywa, spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. By stał się waszą oazą spokoju, powinien być uporządkowany i zadbany. Przycięte krzewy, wypielęgnowane kwiaty czy soczyście zielony trawnik wymagają wiele pracy i użycia odpowiednich narzędzi i produktów. Jak i gdzie się w nie zaopatrzyć, by wasz ogród wyglądał pięknie i zapraszał do relaksu na świeżym powietrzu?

Jakie narzędzia ogrodnicze powinniście mieć?

W zależności od tego, co znajduje się w waszym ogrodzie, narzędzia które używacie do jego pielęgnacji powinny być dostosowane do rodzaju roślin, jakie posiadacie. Sklepy ogrodnicze, takie jak Terra z Wałbrzycha, oferują szeroki wachlarz niezbędnych produktów do pielęgnacji ogrodu. Najważniejsze, by były one dobierane indywidualnie, dostosowane do potrzeb użytkownika. Narzędzia ogrodnicze powinny być lekkie, ale wytrzymałe i trwałe, by zredukować do minimum wysiłek fizyczny przy jednoczesnym podniesieniu wydajności pracy. Nowoczesne i wysokiej jakości narzędzia, z profilowanymi uchwytami, dobrze układające się w ręce, nie należą do tanich, ale warto w nie zainwestować, bo posłużą wam przez wiele sezonów. Wśród nich powinny znaleźć się grabie. Do grabienia traw i liści sprawdzą się te z miękkimi zębami. Zaś do wyrównywania ziemi i rozbijania grud doskonałe są grabie o twardych końcach. Do kopania oraz usuwania ziemi przydadzą się łopata i szpadel. Jeśli zamierzacie założyć warzywnik czy hodować kwiaty na rabatach, zaopatrzcie się w motykę do usuwania chwastów, małe łopatki do sadzenia i pazurki o różnym rozstawie. Możecie też pomyśleć o ręcznych kultywatorach do spulchniania ziemi czy też sadzarkach, dzięki którym sadzenie i pikowanie roślin będzie łatwiejsze. Do koszenia trawnika przyda się wam kosiarka. Na dużych powierzchniach dobrze stosować kosiarkę spalinową, natomiast na mniejszych kosiarkę elektryczną. Tam gdzie kosiarka nie dosięga, poradzi sobie podkaszarka. Do przycinania krzewów, żywopłotów czy cienkich pędów posłuży sekator ręczny. Pomyślcie też o taczce. Będzie przydatna przy zakładaniu ogrodu, a potem podczas wykonywania w nim prac, jak przewożenie ziemi, kamieni, kwiatów itp.

Pamiętajcie o nawadnianiu

Posiadając ogród, a w nim trawnik, kwiaty, zioła czy warzywa musicie pamiętać o systematycznym nawadnianiu ziemi. W małym ogródku wystarczy konewka, zaś do podlewania większej przestrzeni przyda się wąż ogrodowy. Możecie też pomyśleć o zainstalowaniu odpowiedniego systemu nawadniania, który jest dopasowywany do rozmiarów ogrodu oraz wymagań roślin, najczęściej trawnika. Dzięki równomiernemu rozmieszczeniu zraszaczy rośliny będą otrzymywały potrzebną ilość wody. Do podlewania trawników przeznaczone są zraszacze rotacyjne o nawadnianiu dookolnym i zraszacze statyczne do podlewania brzegów trawnika. Dla rabat, klombów i krzewów zaleca się z kolei nawadnianie kropelkowe przy wykorzystaniu linii kroplujących czy indywidualnie regulowanych kroplowników.

Nawozy

Jeżeli zależy wam, by rośliny w waszym ogrodzie żyły długo i zdrowo, a przy tym były wysokiej jakości, to musicie o nie w odpowiedni sposób zadbać. Stosowanie nawozów wzmacnia proces wchłaniania składników odżywczych przez korzenie, uzupełnienie składników odżywczych, zwiększa ich odporność, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia różnych chorób i dodatkowo odżywia  glebę, zwiększając jej jakość. Niezależnie od tego, czy zastosujecie nawozy organiczne, naturalne, wapniowe czy mineralne, płynne czy granulowane, będą one miały dobry wpływ na hodowane przez was rośliny.