Rynna, która jest często mylona z pionową rurą spustową to uzupełnienie materiału, którym wykańczamy dach. O jej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne świadczy odpowiedni dobór materiałów pod kątem rozmiaru i kształtu dachu oraz precyzyjna instalacja. Sprawdźmy, co na temat mówi doświadczony specjalista z Zakładu Blacharsko-Dekarskiego Perfekt. 

Orynnowanie dachu

Kolejność prac przy montażu pokrycia dachowego nie zawsze jest oczywista. W przypadku rynien kwestią kluczową jest sposób wykończenia połaci. Jeżeli używamy elementów małoformatowych, takich jak dachówki, montaż rynien następuje wtedy, gdy do ułożenia pozostały jeden lub dwa pasy dachówek przy okapie. Decydując się na instalację elementów wielkoformatowych – paneli, płyt falistych czy blachodachówek – należy zacząć od rynien. Jak wskazuje technik z zakładu Perfekt, rynna powinna być zamocowana z uwzględnieniem spadku 0,3-0,5%, czyli ok. 4 mm na 1 m elementu, uformowanego w kierunku rury spustowej. Uzyskanie takiego spadku jest możliwe dzięki rozmieszczeniu haków rynnowych od najwyższego do najniższego. Przed określeniem spadku dekarz musi zweryfikować czy okap trzyma poziom.

Instalacja rynien na dachu

W pierwszej kolejności określamy usytuowanie rury spustowej i wyznaczamy położenie haków rynnowych. Po odgięciu haków w zaznaczonych miejscach nasi pracownicy wytyczają linię spadku na desce czołowej i dokręcają haki na całej jej długości oraz po bokach sztucera (2 metry od krawędzi). Analogiczna reguła dotyczy narożników zewnętrznych i wewnętrznych. Kiedy sztucery są już zamocowane, specjalista z przedsiębiorstwa Perfekt układa rynnę w miejscu przeznaczonym dla rury spustowej. Jego średnica musi być mniejsza od otworu w sztucerze. Wykonanie prac montażowych wymaga nie tylko dużej precyzji, ale i dysponowania zaawansowanymi narzędziami. Jeżeli chcesz mieć pewność, że efekty pracy będą zgodne z oczekiwaniami, powierz ich realizację doświadczonym fachowcom.