Zalety oraz wady stosowania oświetlenia LED w domu

Materiał partnera
2019-09-05
Wymiana żarówki

Wśród rozmaitych instalacji w naszym mieszkaniu, instalacja elektryczna ma niezwykle szerokie zastosowanie. Obejmuje ona instalację oświetlenia, źródła zasilania dla rozmaitych urządzeń, a coraz częściej tez już na poziomie projektowania uwzględniane są instalacje alarmowe. Właściwe zaplanowanie jej układu, a także zastosowanie optymalny rozwiązań warunkuje późniejsze koszty za energię elektryczną.

Dlaczego warto stosować lampy LED?

Diody LED, czyli diody luminescencyjne wykorzystywane są w elektroniczne od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jednak na szeroką skalę pojawiły się stosunkowo niedawno i szybko zdobyły ogromną popularność. Możemy wykorzystywać je nie tylko w naszych domach – równie dobrze sprawdzają się w roli iluminacji dla billboardów, obiektów architektonicznych czy jako oświetlenie uliczne. Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim:

  • efektywność (diody LED to najbardziej energooszczędne dostępne źródło światła);
  • trwałość (czas pracy żarówek LED jest dziesięciokrotnie dłuższy niż w przypadku ich halogenowych odpowiedników i dwadzieścia pięć razy dłuższy niż w przypadku zwykłych żarówek);
  • odporność na uderzenia;
  • zogniskowane źródło światła (bez użycia reflektorów);
  • kolory (możliwe jest uzyskanie dowolnej barwy światła);
  • natychmiastowa reakcja na włączenie lub wyłączenie lampy;
  • możliwość pracy ze ściemniaczami;
  • niewielka emisja ciepła;
  • powolna utrata jasności po upływie okresu eksploatacji;

Ważnym atutem oświetlenia LED jest jego ekologiczny charakter. Do produkcji tych żarówek nie wykorzystuje się rtęci i innych niebezpiecznych dla środowiska metali.

Żarówki LED – rozwiązanie doskonałe?

W roli zamienników dla zwykłych żarówek stosowane są oprawy LED o mocy od 1 do 5W i kącie świecenia – w zależności od soczewki – w zakresie od 10 do 160 stopni. Te cechy sprawiają, że ich zastosowanie umożliwia stworzenie dowolnej aranżacji oświetlenia we wnętrzu mieszkania. Pamiętajmy jednak, by zarówno montaż oświetlenia, jak i całej instalacji elektrycznej powierzyć profesjonaliście, takiemu jak Leszek Dzikowski prowadzący usługi elektryczne na terenie Wągrowca. Jedynie elektroinstalator z odpowiednimi uprawnieniami może podejmować się ich wykonawstwa.

Długa lista atutów oświetlenia z użyciem żarówek LED sprawia, że technologia ta może wydawać się idealna. Jednak jak w przypadku wszystkich stosowanych w budownictwie rozwiązań i to nie jest pozbawione wad. Dużym utrudnieniem w stosowaniu oświetlenia LED jest wysoka cena modułów oświetleniowych. Większość z nich emituje też światło w zimnych barwach, które zmienia percepcję wzrokową otoczenia. Wadą tego rozwiązania jest ponadto wysoka wrażliwość żarówek na temperaturę – wraz z jej wzrostem świecą one słabiej.

Opracowanie artykułu:

Leszek Dzikowski Usługi Instalacyjno Elektryczne

ul. Janowiecka 30/3, 62-100 Wągrowiec wielkopolskie
e-mail