Urządzenie kuchni wymaga wcześniejszego planu. Nie zawsze w sklepach meblarskim można znaleźć umeblowanie, które pasuje do rozmiaru pomieszczenia. Dlatego warto zdecydować się na meble kuchenne na wymiar. Można je zlecić stolarzom lub firmom meblarskim. Co trzeba wziąć pod uwagę przy ich wyborze? Z czego powinien się składać projekt kuchni na wymiar i jaki jest koszt całej inwestycji?

Co powinien zawierać projekt kuchni na wymiar?

Projekt kuchni najlepiej zlecić ekspertowi np. ze studia kuchennego. Wówczas będzie zawierał podział na strefy i wyposażenie. W biurze projektowym wykonuje się na zamówienie również małe kuchnie na wymiar. Specjaliści z firmy meblarskiej udostępniają materiały i technologie przy jednoczesnej znajomości modnych rozwiązań. Oprócz umeblowania np. drewnianych mebli kuchennych należy zawrzeć fronty. Do najpopularniejszych projektów należą utrzymane w stylach:

  1. Angielskim. Elegancja połączona z delikatnymi frontami.
  2. Tradycyjnym. Stylizowanym na klasyczne rozwiązania np. z drewna. Popularna jest poza tym  ceramika i rzeźbienia, motywy roślinne i folklorystyczne.
  3. Nowoczesnym. Lakierowane fronty i proste wykończenia.
  4. Eklektycznym. Połączenie różnych stylów.

Meble na zamówienie to także umeblowanie łazienek, RTV, regały, biblioteki, szafy i garderoby. Blaty na zamówienie produkowane są z kwarcu, granitu, akrylu czy drewna. Dobry projekt powinien dodatkowo uwzględniać akcesoria. Oświetlenie, uchwyty, cokoły, płyty, systemy do kuchennych szafek na wymiar lub blatów to najczęściej spotykane dodatkowe elementy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli kuchennych na wymiar?

Planując zakup mebli kuchennych na zamówienie, dobrze jest wziąć pod uwagę pewne czynniki. Aranżacja kuchni powinna uwzględniać styl. Nowoczesne wnętrze np. powinno się cechować matowymi przeszkleniami, lakierowanymi frontami czy częściami z aluminium. Poza tym należy wziąć pod uwagę możliwości finansowe. Konieczne będzie poza tym uwzględnienie instalacji wodnych, kanalizacyjnych, gazowych czy elektrycznych i wentylacji. Decyzję zakupu mebli na wymiar należy oprzeć o wybrane AGD. Od tego, czy jest zabudowane, czy wolnostojące powinno się uzależnić projekt kuchni na wymiar. Nie tylko liczą się wymiary sprzętu AGD, ale też kuchennych szafek. Wówczas można wybrać rodzaj zabudowy np. w kształcie liter U, G czy L. Oprócz tego dobrze jest zapoznać się z dostępnym np. na stronach www firm wzornikiem kolorów.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Nie możliwe jest ustalenie standardowej ceny kuchni na wymiar. O wysokości kosztów decydują dodatkowe części umeblowania i wyposażenia. Producenci, stolarze i firmy meblarskie mają różne cenniki. Typy frontów i dodatkowe systemy również wpływają na cenę mebli kuchennych. Dlatego przed wyborem wykonawcy dobrze jest poprosić o wycenę usługi. Na stawkę wpływa także skomplikowanie projektu, zastosowane rozwiązania oraz lokalizacja usługodawcy. Szczególnie dotyczy to stolarzy z mniejszych miejscowości. Różnice w cenach mogą osiągać nawet do 1 tys. zł.

Aby zaoszczędzić, warto się dowiedzieć, jakie rodzaje frontów są tanie, a przy tym wysokiej jakości. Zaliczają się do nich fronty z płyty laminowanej. Używane są do korpusów umeblowania. Niezbyt drogie, a przy tym trwalsze są fronty kuchenne na wymiar utworzone z folii MDF. Do wyboru są matowe, błyszczące, w szerokiej gamie kolorystycznej. W przypadku szafek kuchennych koszty wzrosną wraz z ich wyposażeniem. Dodatkowe półki, kosze cargo, szuflady czy systemy otwierania i narożnikowe wpływają na wzrost ceny. Warto także uwzględnić koszt oświetlenia. Ceny wahają się od 100 do 1000 zł.