Naturalne i drewniane parkiety w domu są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących wysokie walory estetyczne oraz dobrą jakość. Coraz więcej osób stających przed zadaniem, jakim jest remont decyduje się właśnie na tego typu rozwiązanie. Drewniana podłoga nie tylko cieszy oko, ale jest również solidna i trwała. O czym należy pamiętać decydując się na tego typu rozwiązanie w swoim domu?

Przygotowanie podłoża i materiałów do montażu parkietu

Proces układania parkietu jest bardzo czasochłonny i wymaga ogromnej cierpliwości i dokładności. Parkiet idealnie spełni swoją rolę i będzie służył wiele lat pod warunkiem, że będzie on ułożony w prawidłowy sposób. Zadanie to wymaga od fachowców przede wszystkim doświadczenia. Ułożenie deszczułek, z których się składa parkiet jest tylko kroplą w morzu całego procesu montażu podłogi.

Przed rozpoczęciem wszelkich prac związanych z montażem  parkietu należy pamiętać, aby nie układać go zaraz po zakupie. Drewno powinno się zaaklimatyzować, dlatego najlepiej pozostawić je w pomieszczeniu, w którym będzie układany w oryginalnym opakowaniu na minimum dwa dni. Ważna jest również wilgotność samego drewna, która nie powinna przekroczyć 9%.

Montaż parkietów należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Posadzka, na której będzie mocowany parkiet powinna być dobrze wysuszona, odkurzona i pozbawiona wszelkich pęknięć. Jeśli takie występują konieczne jest wygładzenie podłoża za pomocą żywicy epoksydowej. Wilgotność betonu nie powinna przekraczać 2%. Podłoże należy zagruntować odpowiednimi do tego środkami, aby montowane klepki były lepiej przytwierdzone.

Warto zadbać o odpowiednie warunki podczas prac montażowych. Pomieszczenie, w którym będzie montowany parkiet powinno być odpowiednio wentylowane, a temperatura w  nim nie może być niższa niż 15 stopni Celsjusza. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko wystąpienia szpar bądź deformacji ułożonych elementów.

Etapy montażu parkietu

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przejść do prac związanych z mocowaniem parkietu. Na tym etapie należy mieć już wybrany wzór, który chcemy uzyskać. Bardzo popularne jest układanie parkietu w jodełkę, szachownicę lub cegiełkę, jednak to jaki motyw wybierzemy zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań. Ponadto bez problemu można połączyć ze sobą różne kolory, czy też gatunki drewna. Poprzez taki zabieg możliwe jest uzyskanie niepowtarzalnej podłogi oraz wyznaczenie granic stref znajdujących się we wnętrzu. Układanie wybranego wzoru zawsze rozpoczyna się od rogu pomieszczenia. Dzięki temu można uniknąć nierówności.

Podczas prac montażowych warto podzielić pomieszczenie na kilka części, na których na początek nakładamy odpowiednią ilość kleju, a następnie po kolei mocujemy drewniane elementy. Specjaliści od układania parkietu z firmy Profesjonalne usługi parkieciarskie podpowiadają, że drewno jest materiałem, które pod wpływem zmian temperatury i wilgotności pracuje, czyli delikatnie zwiększa bądź zmniejsza swoją powierzchnię. Dlatego istotne jest, aby układając parkiet pozostawić około 1 cm odstępu od ściany. Luki te bez problemu przysłonią listwy przypodłogowe.

W celu uzyskania idealnej powierzchni podłogi przeprowadzane jest cyklinowanie parkietu. Zabieg ten polega na wygładzeniu parkietu przy użyciu specjalistycznego do tego celu sprzętu. Następnie cała podłoga musi być bardzo dokładnie odkurzona z wytworzonego podczas cyklinowania pyłu. Na tak przygotowaną nawierzchnię nakłada się olej bądź lakier. Lakierowanie podłogi pozwoli uzyskać efekt gładkiej i jednolitej powierzchni.

Decydując się na drewnianą podłogę przed rozpoczęciem prac warto zwrócić uwagę na aspekty opisane powyżej. Samo układanie podłogi jest procesem bardzo wymagającym i czasochłonnym, dlatego lepiej powierzyć ową pracę w ręce profesjonalistów i mieć pewność, że nowa podłoga będzie cieszyć nas przez długie lata.