Witraże od wieków kojarzą nam się przede wszystkim z budownictwem sakralnym. Jednak od jakiegoś czasu coraz chętniej instalujemy je również w prywatnych domach i mieszkaniach. Kolorowe szkło, przez które przebijają się promienie słoneczne, stanowi przepiękną dekorację każdego pomieszczenia. Dodaje wnętrzu charakteru i tworzy wręcz magiczną atmosferę. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na witraż w domu?

Gdzie zainstalować witraż?

Kolorowe witraże pełnią rolę dekoracyjną. Stanowią doskonałą ozdobę okien, ale wykorzystywane są również w przeszkleniach drzwi wejściowych czy mebli. Kolorowe kawałki szkła pięknie wyglądają także zamontowane w ściance działowej, która oddziela od siebie dwie przestrzenie. Witraż nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Światło, które wpada przez niego do pomieszczenia, cechuje się różnym natężeniem zależnie od pory dnia czy pogody za oknem. Dzięki temu wnętrze za każdym razem wygląda inaczej i zachwyca mieszkańców na różne sposoby. Jak zapewnia specjalista z zakładu szklarskiego Glass System- witraże idealnie sprawdzą się zarówno w nowocześnie, jak rustykalnie zaaranżowanych domach czy mieszkaniach. Wszystko zależy od wybranego przez inwestora wzoru i techniki wykonania witrażu.

Rodzaje witraży

Specjaliści wykonują witraże w oparciu o dobrze znane sobie techniki ich tworzenia. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje witraży:

  • ·         witraż klasyczny- klasyczna technika wykonywania witraży jest najbardziej czasochłonna i skomplikowana. Całość tworzy się z małych kawałków szkła, które osadza się na ołowianej konstrukcji. Na samym początku tworzy się projekt, według którego szklarz wycina potrzebne fragmenty szkła, które następnie musi oszlifować i osadzić w przygotowanym wcześniej profilu;
  • ·         witraż typu Tiffany- metoda zapoczątkowana na przełomie XIX i XX wieku przez L.C. Tiffany’ego jest obecnie najpopularniejszą techniką tworzenia witraży. Zabiera fachowcowi dużo mniej czasu i pozwoliła znacząco obniżyć wagę całej konstrukcji. Metoda ta polega na wykorzystaniu miedzianej folii do lutowania;
  • ·         witraż w stylu angielskim- są to witraże wykonywane przy pomocy kolorowych folii, taśmy ołowianej i farby ceramicznej. Wybrany rysunek nanosi się bezpośrednio na szkło. Technika ta nie zapewnia jednak tak wspaniałych rezultatów, jak opisane wyżej metody. Witraże w stylu angielskim są tanie i łatwe do usunięcia.

Dlaczego warto mieć witraż w domu/mieszkaniu?

Jak już zostało wspomniane w artykule- witraż to niepowtarzalna ozdoba każdego wnętrza. Misternie ułożone drobne kawałki kolorowego szkła robią wrażenia na gościach i każdego dnia zachwycają domowników feerią barw. Kiedy zdecydujemy się na montaż witrażu w drzwiach zewnętrznych, uchronimy się przez wzrokiem przechodniów. Ponadto witraże zainstalowane w meblach są doskonałym sposobem na ich renowacje, zasłaniają również ewentualny nieporządek na półkach.