Zwalczanie pluskiew – jakie są najskuteczniejsze domowe i specjalistyczne metody?

2019-11-12

Pluskwy domowe ze względu na swój wygląd są często mylone z kleszczami. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w naszym mieszkaniu znajdują się nieproszeni goście. Świadczą o tym ślady na skórze w postaci ukąszeń, specyficzny zapach czy dziwne ślady na ścianach. W takim przypadku konieczna będzie interwencja firmy świadczącej usługi DDD. Jak zatem wygląda odpluskwianie? Czy istnieją skuteczne metody na pozbycie się tych insektów?

Skąd się biorą pluskwy?

Domowa pluskwa najczęściej występuje w blokach. Ich obecności i rozmnażaniu sprzyja łatwość przedostawania się do kolejnych pomieszczeń np. przez rury czy wentylację. Z reguły jednak biorą się z zewnątrz przynoszone np. przez domowe zwierzęta, ale też domowników. Ponieważ pojawiają się często na meblach, mogą pochodzić z urządzeń z publicznych miejsc, środków transportu, hoteli czy pensjonatów. Mogą się znajdować na używanej odzieży i na ciele. Na ich występowanie i przenoszenie narażone są także osoby, których zawód wymaga wizyt domowych np. elektrycy, policjanci czy hydraulicy.

Ponieważ insekty ukrywają się w trudno dostępnych miejscach, ich samodzielne szukanie może być trudne. Chowają się w elektrycznych gniazdkach, szczelinach w ścianach i szparach. Lokalizację ich siedliska ułatwi charakterystyczny słodko-mdły zapach oraz ślady na powierzchniach w postaci kropek. Jeśli podejrzewamy ich obecność, najlepiej skorzystać z pomocy firmy zajmującej się dezynsekcją.

Profesjonalne usuwanie pluskiew

Usunięcie pluskiew powinno się zlecić firmom oferującym usługi DDD. Dezynsekcja to skuteczny sposób na usuwanie szkodników poprzez stosowanie środków owadobójczych. Na pluskwy działają zabójczo. Odpluskwianie może być również przeprowadzane metodą ekologiczną. Preparat składający się z olejków naturalnego pochodzenia oraz roślinnego ekstraktu tworzy mieszankę, która likwiduje niechciane robaki. Stosowane w ramach ekologicznych metod wygrzewanie lub wymrażanie nie jest jednak bezpieczne dla domowych sprzętów.

Do pozostałych technik zalicza się tzw. zamgławianie. Urządzenie rozprowadza zimną mgłę, a wytwarzane cząsteczki docierają do nawet najdrobniejszej szpary w ścianie. Wpłynie to korzystnie na przyspieszenie działania preparatów. Technologia mikrokapsułek w dużym stopniu je przedłuża. Natomiast opryskiwanie ciśnieniowe, czyli wylewanie specjalnej cieczy sprawdza się też na innych insektach np. mrówkach czy pchłach.

Domowe sposoby zwalczania pluskiew

Sprawdzonymi preparatami na pluskwy są tzw. foggery, czyli środki zadymiające pomieszczenia, w których się znajdują. Tego rodzaju środek na pluskwy jest łatwy do samodzielnego stosowania. Po zapoznaniu się z etykietą wystarczy pozostawić go w mieszkaniu, aby się uwolnił. Następnie trzeba dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Niestety tego rodzaju preparaty nie są w pełni skuteczne i nierzadko nie docierają do trudnodostępnych miejsc. Wtedy dodatkowo należy wykonać opryskiwanie za pomocą specjalnego koncentratu rozcieńczonego wodą. Używa się do tego specjalnego ciśnieniowego opryskiwacza.

Ponadto wskazane jest:

  1. Ogrzewanie tworzyw (w tym ubrań). Jaja pluskiew giną w temp. pow. 45°C.
  2. Częste pranie. W szczególności poszewek, prześcieradeł i pidżam w temp. co najmniej 50°C.
  3. Używanie wodnej pary. Np. streamera lub żelazka.
  4. Zalewanie wrzątkiem i trzepanie (sposób mechaniczny).

Jeśli chcemy, mieć pewność, że pozbyliśmy się na dobre szkodników, skorzystajmy z pomocy specjalistycznej firmy.