Laurowiśnia jest wieloletnim krzewem to zimozielony krzew, który ozdobi nasz ogród również w sezonie zimowym. To bardzo dekoracyjna roślina. Jeśli chcesz dodać ją do swojego ogrodu, warto dowiedzieć się, jak się nią zajmować. Kiedy sadzić laurowiśnię wschodnią? Jak wygląda i jak szybko rośnie ten krzew? Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Jak wygląda laurowiśnia?

Laurowiśnia, znana również jako wiśnia laurowa, śliwa wawrzynolistna czy wawrzynośliwa. Pochodzi ona z terenów Kaukazu, Azji Mniejszej i Półwyspu Bałkańskiego. Jest to wieloletni krzew zimozielony, o rozłożystym pokroju i połyskujących liściach, przypominającymi liście wawrzynu. Kwitnie on w maju, białymi, pachnącymi kwiatami, zbierającymi się w sztywne grona. Roślina ta jest trująca. 

Jak pielęgnować laurowiśnię?

Krzew ten ma określone wymagania co do jego pielęgnacji. Musi zostać zasadzony na żyznej, pełnej odżywczych składników glebie piaszczysto-gliniastej, porowatej, bogatej w wapń, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Laurowiśnia powinna rosnąć zaciszne, osłonięte od wiatru, półcieniste stanowisko. Należy często i obficie ją podlewać, a ziemię wokół niej przykryć ściółką, aby ograniczyć parowanie wody z podłoża.

Wiśnia laurowa, której sadzonki kupimy w sklepie ogrodniczym, świetnie sprawdzi się do przydomowego ogródka i miejskiej działki, jako że jest odporna na zanieczyszczenia powietrza. Powinna poradzić sobie również podczas suszy, chociaż preferuje częste nawadnianie. Wiele jej odmian charakteryzuje się mrozoodpornością, jednak wciąż powinniśmy na zimę lekko osłaniać je białą agrowłókniną, szczególnie młode rośliny.

Jak sadzić laurowiśnię?

Laurowiśnia wschodnia jest najczęściej sadzona w postaci solitera, to znaczy samotnego krzewu na otwartym terenie. Z tej rośliny możemy również tworzyć żywopłot – wówczas należy pojedyncze sadzonki umieszczać w odległości 50 centymetrów od siebie. Należy pamiętać, aby nie sadzić jej zbyt blisko innych roślin, ponieważ potrzebuje ona dużo miejsca, by nie musieć konkurować z innymi o wodę i pokarm. Dobrze prezentuje się ona na tle murów i większych roślin, a także w towarzystwie roślin kwitnących.

Kiedy przycinamy laurowiśnię?

Laurowiśnia bardzo dobrze znosi przycinanie i między innymi dzięki temu jest bardzo podatna na formowanie. Podcinać ją należy w czerwcu i lipcu, po kwitnieniu rośliny, zaczynając od suchych, starych, splątanych i uszkodzonych pędów. Unikajmy kaleczenia zdrowych liści, ponieważ zadrapane obumierają. Nadając roślinie kształt, należy pamiętać, aby na dole krzew był nieco mniejszy.

Zawsze należy przycinać ją również z początkiem marca, pozbywając się wszystkich przemarzniętych pędów. Poszarzałe gałązki należy odciąć aż do zdrowego miejsca, a pozostałościom pędów pozwolić zaschnąć.

Jak rozmnożyć laurowiśnię?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozmnożyć laurowiśnię, to odpowiedź jest bardzo prosta. Możemy zrobić to, pozyskując półzdrewniałe sadzonki pędowe, najlepiej w lipcu lub sierpniu. Należy posmarować je odpowiednim ukorzeniaczem i umieścić w pojemniku, w wilgotnej mieszance torfu i piasku. Ten pojemnik należy przechowywać w ciepłym, cienistym i przewiewnym miejscu. Kiedy się ukorzeni, co powinno nastąpić bardzo szybko, przesadzamy ją do żyznej gleby, podsypując mączką rogową i ściółkując wierzchnią warstwę podłoża.

Dowiedz się więcej o tym, jakich roślin użyć na żywopłot