Schody to nieodłączny element każdego budynku posiadającego kilka kondygnacji w tym oczywiście także domów jednorodzinnych. Na rynku istnieje wiele rodzajów schodów, a jednym z nich są schody drewniane, które posiadają wiele zalet, dlatego też warto dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej. Przedstawiamy zatem, co warto wiedzieć o schodach drewnianych.

Z czego powstają schody drewniane?

Schody drewniane oraz ich dodatkowe elementy takie jak na przykład balustrady tworzone są przez profesjonalnych stolarzy z zarówno liściastych gatunków drzew takich jak dąb i jesion, które posiadają bardzo wysoką odporność na zarysowania i inne uszkodzenia oraz buk, który jest również wytrzymały jednak bardziej podatny na odkształcenia od wcześniej wymienionych gatunków drzew. Druga możliwość to oczywiście zastosowanie drzew iglastych, czyli na przykład świerka czy sosny, które należą do miękkiego rodzaju drewna i są nieco bardziej podatne na uszkodzenia. Trzecią możliwością, na którą niestety trzeba wydać nieco więcej pieniędzy są bardzo wytrzymałe a także posiadające bardzo nietypowy wygląd schody wykonane z egzotycznych gatunków drzew takich jak iroko, jatoba czy merbau.

Rodzaje schodów drewnianych

Wśród schodów drewnianych istnieje ich kilka rodzajów, do których należy zaliczyć między innymi:

  • Schody policzkowe - Jest to najbardziej popularny rodzaj konstrukcji schodów drewnianych, a ich budowa opiera się na dwóch prostych lub wygiętych belkach nośnych nazywanych policzkowymi, które podtrzymują krawędzie stopni.
  • Schody siodłowe (wspornikowe) - Ten typ schodów posiada stopnie, które osadzone są w specjalnie wyciętych na belkach policzkowych rowkach, które podtrzymują całą konstrukcję.
  • Schody policzkowo-siodłowe - Jest to połączenie dwóch wyżej wymienionych rodzajów konstrukcji schodów, ponieważ tutaj stopnie od strony ściany mocowane są na belce policzkowej, zaś od drugiej strony osadza się je na wyciętych rowkach.
  • Schody policzkowo - sztycowe - Tego rodzaju schody od strony zewnętrznej oparte są na specjalnych pionowych bolcach, zaś od wewnętrznej przymocowane są do belki policzkowej.
  • Schody kręte - Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj schodów, których konstrukcja opiera się na wygiętych belkach policzkowych a także balustradzie, dzięki czemu cała konstrukcja posiada nieregularny kształt i im wyżej tym jest bardziej zakręcona (często w formie spirali).

Dlaczego warto zdecydować się na schody drewniane?

Jeśli chodzi o zalety schodów drewnianych, to możemy tutaj na pewno wymienić ich wytrzymałość i bezpieczeństwo zarówno, jeśli chodzi o poruszanie się po nich jak i brak elementów, którymi możemy sobie w łatwy sposób zrobić krzywdę (jak w przypadku schodów metalowych) a także to, że są one wykonane z naturalnych surowców, dzięki czemu nie wytwarzają szkodliwych dla naszego organizmu substancji. Niewątpliwą zaletą jest także to, że drewniane schody występują w wielu rodzajach i można je wykonać na zamówienie, dzięki czemu łatwo jest je dostosować do konstrukcji naszego budynku.

Skąd wziąć schody drewniane?

Schody wykonane z drewna w formie modułowej kupić możemy praktycznie w każdym markecie budowlanym, jednak bardziej polecane jest udanie się do profesjonalnej firmy stolarskiej takiej jak Adampol, która już od bardzo wielu lat specjalizuje się w tworzeniu różnego rodzaju konstrukcji schodów drewnianych, dzięki czemu możemy mieć pewność iż są one wykonane z najwyższą starannością.