Znicz mocno wpisał się w polską tradycję. Jest to najbardziej pożądany przedmiot w trakcie święta zmarłych, czyli w dniu Wszystkich Świętych. Pełni on przede wszystkim funkcję symboliczną i zapalany jest w celu upamiętnienia bliskich, którzy zmarli oraz miejsc mających silne znaczenie historyczne. Obecnie producenci, którzy tworzą akcesoria nagrobkowe, jakimi są znicze, oferują swe produkty o różnorodnym i bardzo bogatym wyglądzie.

Tradycja palenia zniczy nagrobnych jest niezwykle długa, ponieważ palący się ogień od wieków oznaczał upływający czas. Używanie ognia po śmierci bliskiej osoby wywodzi się już od pradawnych Słowian. Celem takiego działania było oświetlenie drogi do domu zmarłym duszom lub by przekazać im odrobinę ciepła. Znicze obecnie kupowane są w celu postawienia ich na grobie, co pomaga w sposób refleksyjny podejść do zaistniałej sytuacji oraz braku danej osoby. Obecnie na rynku znajduje się ogromna ilość i rodzajów takich światełek. Często różnią się one między sobą wyglądem, lecz w dużym stopniu mają one także różne właściwości. Oczywiście można kupić rozmaite ich rozmiary (małe, średnie lub duże), jak również jednoknotowe, dwuknotowe czy wieloknotowe. Nowością tej branży są znicze na baterie, kompletnie nie wykorzystujące płomieni, by świecić.

Charakterystyka znicza.

Znicz nagrobny składa się z obudowy, wosku oraz knota. W pewien sposób przypomina on świecę, lecz w porównaniu do niej jest on zamknięty osłoną. Aktualnie można wyróżnić obudowy szklane oraz takie utworzone z ogniotrwałego tworzywa sztucznego. Z kolei dawniej głównym produktem budujących taką obudowę była glinka. Środek naczynia zazwyczaj wypełniany jest woskiem, w którym następnie zanurzany jest sznur. Należy wiedzieć, że przedsiębiorstwa wytwarzające przede wszystkim knoty jako części znicza są silnie działającymi firmami w danej branży. Szeroką ofertę związaną z rozmaitymi długościami, grubościami knotów ma firma PPHU „ALMIK” pochodząca z Łańcuta położonego na malowniczym Podkarpaciu. Dzięki starannej pracy oraz długoletniej działalności ich produkty cieszą się doskonałą jakością wykonania.

Jakie rodzaje zniczy można spotkać?

Najbardziej znane, tradycyjne znicze nagrobne są szklane. To właśnie one, jednoknotowe ze szklaną obudową są popularnym produktem tej branży przemysłowej. Z biegiem czasu zaczęto produkować coraz bardziej udoskonalone ich wersje, między innymi takie z plastikową obudową bądź szklane o wymiennym składzie. Wyróżnić można także znicze zalewane lub z woskiem prasowanym. Aktualnie nowością są znicze nagrobne posiadające w swej budowie knoty zalane woskiem długo palącym się. Dodatkowo można spotkać także warianty posiadające kilka knotów naraz. Należy wiedzieć, że podczas produkcji zniczy nagrobnych ogromne znaczenie ma rodzaj knota. Tego typu artykuły mają rozmaite właściwości, które umożliwiają odpowiednie spalanie się znicza. Co więcej, istnieją ich różne odmiany mające odmienne przeznaczenie. Oznacza to, że istnieją specjalne knoty do zniczy otwartych, zamykanych, zalewanych bądź prasowanych.