Styl rustykalny czerpie inspiracje z końca XIX wieku i właśnie tam warto szukać ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. I choć wiele osób jako synonimu używa określenia minimalizm – rustykalizm z minimalizmem nie ma wiele wspólnego. Oba style łączy prostota, lecz na tym ich podobieństwo się kończy. Gdzie sprawdzi się styl rustykalny i jakie są jego cechy charakterystyczne?

Do domu i mieszkania

Rustykalizm nie jest zarezerwowany dla wiejskich chatek i domków letniskowych. Doskonale sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu wchodzącym w skład nowoczesnego osiedla. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań domowników. W dzisiejszych czasach nowoczesny styl zaczyna się już nudzić i coraz więcej osób zaczyna szukać inspiracji w klasycznych, unikatowych rozwiązaniach. Meble w stylu rustykalnym można znaleźć w wielu popularnych marketach, lecz trzeba zwrócić uwagę na ich jakość – często są wykonane ze zwykłej płyty. O wiele lepszym rozwiązaniem będą rustykalne mebla na zamówienie, które oferuje między innymi firma Mebel-Art. Dzięki temu można zamówić wyposażenie idealnie dopasowane do oczekiwań domowników.

Podstawowe cechy i kolorystyka

Meble rustykalne nie muszą być w kilku podstawowych odcieniach, jednak paleta barw powinna znajdować swoje odzwierciedlenie w naturze. Prócz klasycznych odcieni drewna, bardzo często można znaleźć meble rustykalne w kolorze zieleni, błękitu oraz bieli. O wiele rzadziej spotyka się jaskrawe czerwienie i róże. Rustykalizm jest wszechobecny w kuchniach szwedzkich i skandynawskich. Jak zostało już wcześniej wspomniane, nie jest on równoznaczny z minimalizmem. Pomimo swojej prostoty, może zawierać liczne elementy dekoracyjne. Styl rustykalny bardzo często jest nazywany wiejskim – koronki, hafty i tkaniny w kratkę z pewnością dodają ciepłego, przytulnego klimatu.

Gdzie warto wykorzystać?

Gdzie najczęściej stosuje się rustykalne aranżacje? Zdecydowanym numerem jeden są kuchnie i łazienki. To właśnie tam rustykalny klimat najlepiej się sprawdza. Wiele osób decyduje się na urządzenie całego wnętrza w takim stylu. Trzeba jednak pamiętać, że aranżacja powinna być konsekwentna. Jeśli właściciel domu lub mieszkania decyduje się na zestaw mebli rustykalnych, powinien zrezygnować z innych dodatków. Niewłaściwe łączenie stylów np. rustykalnego i nowoczesnego może sprawić, że we wnętrzu zapanuje nieład. Podobnie jak w przypadku stylu klasycznego, rustykalny jest ponadczasowy i będzie w modzie nawet po upływie wielu lat! To o wiele lepsze (ekonomiczne i ekologiczne) rozwiązanie niż podążanie za sezonową modą i wymienianie mebli co kilka lat.