Wybierając meble do mieszkania, kierujemy się nie tylko jakością ich wykonania, ale też względami wizualnymi. Chcemy, by nasze wnętrza były urządzone w stylowy i gustowny sposób. Meble z litego drewna charakteryzują się długą żywotnością, ale są tez bardzo drogie. Świetną alternatywą dla wyposażenia tego rodzaju są meble fornirowane. Co je wyróżnia i jakie są ich zalety?

    Fornir- co to takiego?

    Fornir jest naturalną okleiną meblową, wykorzystywaną w stolarstwie od stuleci. Powstaje z płatów drewna o określonej grubości. Na ostatnim etapie produkcji, płaty te są impregnowane, co zabezpiecza meble przed niekorzystnym wpływem takich czynników jak wilgoć, działanie szkodników czy promieni słonecznych. Jak zaznacza specjalista z firmy Stolfront, która zajmuje się produkcją frontów drewnianych- im grubszy jest płat, tym lepszą ochronę zapewnia wyposażeniu. Współczesne forniry doskonale imitują meble z litego drewna. Również te stworzone z egzotycznego surowca.

    Rodzaje forniru

    Ze względu na technologię produkcji, naturalna okleinę meblową możemy podzielić na:

    • fornir naturalny- powstaje przez skrawanie wierzchniej warstwy drewna. Jedyne ingerencja człowieka polega tutaj na łączeniu poszczególnych płatów drewna. By zachować ciągłość wzoru, wszystkie płaty należy składać zgodnie z kolejnością ich skrawania;
    • fornir modyfikowany- także powstaje z drewna naturalnego, jednak bardzo często poddawany jest barwieniu w celu uzyskania usłojenia konkretnego gatunku drzewa. Fornir modyfikowany cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów, ponieważ bardzo trudno odróżnić go od naturalnego, litego drewna, którego używa się do produkcji luksusowych mebli.

    Warto podkreślić, że współcześnie produkowane drewniane fronty meblowe, mogą posiadać różne wykończenie. W sklepach znajdziemy meble fornirowane w macie, półmacie lub –bardzo modne ostatnio-meble na wysoki połysk. Fornir tego typu uzyskuje się poprzez nałożenie na front  kilku warstw błyszczącego lakieru. Naturalna okleina meblowa wykorzystywana jest do produkcji mebli kuchennych, łazienkowych, sypialnianych i salonowych. Co ciekawe fornir znajduje zastosowanie również przy produkcji ram, paneli ściennych, parapetów oraz drzwi.

    Zalety mebli fornirowanych

    Jako główną zaletę mebli fornirowanych można zaliczyć estetyczny wygląd. Wyposażenie tego rodzaju prezentuje się wręcz ekskluzywnie i doskonale podkreśla aranżację każdego wnętrza. Meble fornirowane odznaczają się także wyjątkową trwałością. Są odporne na większość uszkodzeń mechanicznych. Zakup takich mebli to inwestycja na całe lata i choć są one droższe niż wyposażenie mieszkania wykonane z płyt wiórowych, warto się na niego zdecydować.