Nic tak nie wpływa na charakter wnętrza jak meble, a zwłaszcza ich fronty. Tworzą największą powierzchnię, więc ich kolor oraz wykończenie definiuje postrzeganie danego wnętrza. Warto to wykorzystać, aby stworzyć niebanalną i wyjątkową aranżację, która idealnie wpisze się w nasz gust i poczucie estetyki. Jakie fronty meblowe będą więc odpowiednie? 

Jaki materiał na fronty meblowe?

Tak samo jak w przypadku materiału na meble, tak i przy frontach mamy do dyspozycji kilka różnych możliwości. Fronty meblowe drewniane, fornirowe, szklane czy wreszcie z płyty MDF – wszystkie te materiały mają swoje zalety oraz wady. Obecnie dużą popularnością cieszą się płyty meblowe, które są tańsze niż lite drewno, a dodatkowo można uzyskać ciekawe efekty aranżacyjne za pomocą różnych kolorów i typów wykończeń. Fronty meblowe mogą być matowe, połyskujące lub półmatowe – dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Dużym atutem frontów z płyty meblowej jest powtarzalność, która jest niezbędna do uzyskania spójnego efektu końcowego, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku naturalnego drewna, które może być atutem jednak, jeśli zależy nam na dużej powierzchni w tym samym kolorze i deseniu, warto wybrać fronty lakierowane. Warto też stawiać na produkty dobrej jakości, jak te powstające w fabrykach Lemal. Fronty lakierowane tworzone przez dolnośląską firmę są nie tylko piękne i funkcjonalne, ale i wykonane z najwyższą starannością, którą doceniają klienci w całej Polsce.

Płyta MDF jest wyrobem drewnopodobnym, który powstaje z drewnianego pyłu. Łączy się go z różnymi związkami organicznymi, a następnie prasowany w wysokiej temperaturze. Produkt otrzymany w ten sposób jest trwały, ale podatny na obróbkę, więc płyty meblowe tego typu można dowolnie kształtować. Płyty MDF są najczęściej lakierowane lub laminowane folią PVC, która może posiadać desenie np. drewnopodobne, dzięki czemu udatnie imituje fornir lub naturalne słoje w drewnie. W przypadku frontów mebli kuchennych czy łazienkowych, szczególnie polecana jest wersja lakierowana, bo jest znacznie trwalsza, niż jej laminowana wersja. Lakier tworzy na powierzchni płyty gładką powłokę, która jest odporna na działanie wilgoci oraz wyższych temperatur. Rozwiązanie to ma oczywiście swoje wady, głównym zarzutem przeciwników tego rozwiązania jest podatność na odpryśnięcia i zarysowania.

Mat czy połysk – wykończenie ma znaczenie

Fronty z płyt MDF zapewniają dużą swobodę aranżacyjną, dzięki czemu można zaprojektować praktycznie dowolną kuchnię. Fronty lakierowane są trwałe, a przy tym mogą przybierać dowolne kolory oraz wykończenia. Lakierowane fronty mebli kuchennych w wersji matowej doskonale sprawdzą się we wnętrzach, które mają być przede wszystkim przytulne tak, więc kuchnia w stylu rustykalnym zdecydowanie skorzysta na tym rozwiązaniu. Matowe wykończenie frontów ładnie współgra z jasnymi i stonowanymi barwami, ale można spokojnie postawić np. na rozbielone odcienie pastelowe, np. jasnoniebieski czy brudny róż. 

Fronty lakierowane z połyskiem są eleganckie i nowoczesne, więc dobrze wpiszą się we wnętrza modernistyczne. Lakierowane fronty doskonale prezentują się w ciemnych barwach – bakłażanowy, bordo czy nawet czerń świetnie współgra z lśniącą powłoką, nadając jej lekkości. Dobrym pomysłem może być połączenie ciemnych szafek dolnych z jasnym rzędem szafek górnych, dzięki czemu mocny kolor nie stanie się przytłaczający. Połyskujące fronty kuchenne pięknie komponują się z kamiennymi blatami oraz szklanymi szafkami górnymi. Połysk to dobre wykończenie mebli kuchennych gdzie jest mały metraż pomieszczenia – lśniąca powierzchnia skutecznie oszuka oko i powiększy wnętrze. 

Dla osób niezdecydowanych jest jeszcze opcja wykończenia frontów meblowych lakierem półmatowym, dzięki czemu mają subtelny satynowy blask, który wydaje się być idealnym kompromisem między nowoczesnym połyskiem a ciepłym matem.