Kostka brukowa już po pierwszym sezonie może zacząć pokrywać się mchami i porostami, przez co wygląda wyjątkowo nieestetycznie. Ma to miejsce zwłaszcza w okolicy fug, gdzie odpady organiczne łatwo się gromadzą, przez co fauna tętni życiem. Zdarza się, że pojawiają się nawet niewielkie roślinki. Ręczne czyszczenie kostki brukowej jest trudne, dlatego lepiej zdecydować się na wykorzystanie profesjonalnego sprzętu. Co warto zakupić?

Na sucho czy na mokro?

Decydując się na czyszczenie kostki na mokro, warto zainwestować w myjkę wysokociśnieniową. Wysokie ciśnienie wody nie tylko pozwoli na dokładne wyczyszczenie kostki, ale też ograniczy zużycie wody, której zasoby są coraz mniejsze. Używanie zwykłego węża ogrodowego jest nieekologiczne i nieekonomiczne. Co więcej, konieczne będzie dodatkowe szorowanie bruku szczotką, co zajmie masę czasu. Jeśli jednak mycie myjką ciśnieniową nie jest dobrym rozwiązaniem w twoim przypadku, można przyjrzeć się alternatywie w postaci automatycznych zamiatarek chodnikowych. Obrotowa szczotka doskonale poradzi się z nawet mocno przywierającym brudem, również z ubitym śniegiem. Zarówno myjki, jak i zamiatarki można znaleźć między innymi w ofercie sklepu Banach. Urządzenia te zdecydowanie ułatwią pielęgnację podwórka.

Unikaj chemii!

Używanie środków chemicznych nie jest polecane z dwóch głównych powodów. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo kostki. Wiele detergentów może ją odbarwiać, dlatego nie wolno kombinować na własną rękę i szukać silnych środków. Myjka ciśnieniowa poradzi sobie o wiele lepiej niż woda pod niskim ciśnieniem z dodatkiem detergentu. Drugi powód, dla którego stosowanie substancji chemicznych jest niewskazane to oczywiście ochrona środowiska. Silne detergenty mają negatywny wpływ na organizmy żywe, zwłaszcza zwierzęta oraz rośliny. Zanieczyszczona woda przenika do zasobów wód gruntowych i zanieczyszcza ją. Nawet niewielka ilość jest niebezpieczna, gdyż trzeba pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi, którzy decydują się na użycie szkodliwych detergentów. Im więcej osób z nich zrezygnuje, tym czystsze będzie nasze środowisko!

Działaj systematycznie

Bez względu na to, czego używa się do czyszczenia kostki brukowej – ogromne znaczenie ma systematyczność. Myjki ciśnieniowe i zamiatarki są w stanie uporać się nawet z trudnymi zabrudzeniami (np. mocno przytwierdzonym w szczelinach mchem). Jednakże jeśli cały podjazd będzie pokryty nalotem, czyszczenie zajmie o wiele więcej czasu. Najlepiej robić to od razu, kiedy tylko pojawią się widoczne zanieczyszczenia. Wystarczy kilkanaście minut, aby podwórko pokryte kostką brukową prezentowało się perfekcyjnie, niczym zaraz po jej ułożeniu!