Warzywa z uwagi na swoje wysokie walory smakowe, zdrowotne i rolę w żywieniu człowieka są produkowane na bardzo szeroką skalę. Pozostałości po produkcji i sortowaniu można wykorzystać jako wysokojakościową paszę dla zwierząt.  Wszystkim producentom zależy na uzyskaniu obfitych plonów bez  konieczności stosowania dużej ilości chemicznych środków ochrony roślin oraz stymulatorów wzrostu. Na co należy zwracać uwagę, aby zbiory były jak największe, a zebrane warzywa charakteryzowały się wysoką jakością?


Starannie wyselekcjonowane nasiona


Wiele osób myśli, że najważniejszym krokiem do uzyskania obfitych plonów jest właściwa pielęgnacja roślin, które już wzeszły. Nic bardziej mylnego! Na niektóre czynniki warunkujące jakość plonów mamy wpływ jeszcze przed zasianiem. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie gleby, która powinna mieć strukturę i skład optymalny do rozwoju danego gatunku. Dotyczy to w głównej mierze zawartości składników mineralnych oraz odczynu. Jeśli gleba nie spełnia wymagań dla planowanej produkcji, najpierw konieczne będzie zastosowanie nawozów i zabiegów mechanicznych (np. w celu jej spulchnienia i wymieszania).


Drugim elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest jakość nasion. Warto zainwestować w nasiona pochodzące od uznanych hodowców,  gwarantujących doskonałe genetyki, profesjonalnie przygotowane do wysiewu /obróbka, zaprawianie, pobudzanie, otoczkowanie/.Takie odmiany zapewnią wysokie plony o doskonałej jakości. Dystrybutorem tego typu materiału nasiennego  warzyw , a również kwiatów, skierowanych do profesjonalnych producentów jest między innymi firma Magra, której siedziba znajduje się w Bydgoszczy.


Nawóź rozsądnie!


Jak zostało już wcześniej wspomniane, bardzo ważne jest właściwe nawożenie gleby przed zasianiem, a także  czasie wzrostu roślin. Jednakże trzeba robić to z rozwagą, gdyż nadmiar składników odżywczych może być dla warzyw równie szkodliwy, jak ich niedobór. Żeby zwiększyć plony i nie wpłynąć negatywnie na jakość warzyw, należy stosować nawozy w odpowiednich stężeniach i właściwych fazach wzrostu. Warto zastosować takie, które są produkowane przez znane i zaufane firmy. Doskonale sprawdzają się nawozy o przedłużonym okresie działania, gdzie substancje pokarmowe uwalniają się stopniowo.


Ochrona roślin na wszystkich etapach wzrostu


Na samym końcu warto wspomnieć kilka słów o środkach ochrony roślin, które pozwalają uchronić uprawy przed szkodnikami, chwastami i chorobami. Można podzielić je na następujące grupy:


·         Herbicydy – środki przeciwko chwastom.


·         Insektycydy – środki przeciwko owadom roślinożernym.


·         Fungicydy – środki przeciwko grzybom.


Wszystkie pestycydy powinny być stosowane zgodnie z instrukcją z opakowania , a wówczas są całkowicie bezpieczne dla uprawianych roślin oraz spożywających plony  ludzi i zwierząt.