Dla właścicieli ogrodowych trawników największe wyzwania w jego utrzymaniu stawia upalne lato. To właśnie wtedy darń jest najbardziej narażona na żółknięcie oraz usychanie. Zwykłe podlewanie niestety nie jest wystarczające. Należy przestrzegać bowiem kilku ważnych zasad związanych z nawadnianiem, jak również koszeniem źdźbeł. Niezbędne jest również dostarczenie odpowiednich składników mineralnych oraz zapobieganie wzrostowi chwastów.

Życiodajna woda

Letnie upały to bardzo trudny czas dla wielu roślin, a w tym również dla trawników. Aby nie traciły swojego uroku, należy przede wszystkim dbać o ich regularne podlewanie. Na ogół zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 5 l/m2, dlatego nawadnianie musi być z pewnością obfite, aby woda mogła przesiąknąć na głębokość 10-15 cm. W dużych ogrodach najwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie to zainstalowanie systemu nawadniania, który może wykonać między innymi firma Anelab z Wejherowa. W mniejszych zaś sprawdzą się zraszacze z dodatkowym zegarem pozwalającym zaprogramować konkretną porę oraz długość podlewania. Niezależnie od wybranego systemu należy pamiętać, aby wodę dostarczać w godzinach porannych lub ewentualnie wieczornych przy jak najmniejszej różnicy temperatur w celu zminimalizowania parowania. Przy dużych upałach proces trzeba powtarzać co najmniej dwa razy w tygodniu.

Ostrożne koszenie

Najczęstszym błędem popełnianym podczas pielęgnacji trawnika latem jest jego zbyt krótkie przycinanie. Wtedy darń jest o wiele bardziej podatna na usychanie i nie uzyskamy zamierzonego efektu zadbanej zieleni w ogrodzie. Niemniej jednak nie można pozostawiać źdźbeł również zbyt wysokich, aby uniknąć ich zakwitnięcia. Po przekwitnięciu bowiem usychają, a przywrócenie ich do pierwotnego stanu jest bardzo trudne. Istotne jest po prostu regularne skracanie o 1/3 ich wysokości. Koszenie trawnika powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu. Należy zawsze stosować sprzęt o odpowiednio wyprofilowanych i naostrzonych nożach, aby nie uszkodzić darni, co skutkuje ich szybszą utratą wody. Cięcie trawy może być zajęciem czasochłonnym w zależności od powierzchni ogrodu. Nie każdy również lubi takie prace, dlatego w takiej sytuacji warto zadanie pielęgnacji powierzyć doświadczonemu ogrodnikowi.

Zdrowa murawa bez chwastów

Lato to okres najintensywniejszego wzrostu trawy, dlatego nie można zapominać o dostarczeniu jej odpowiednich składników mineralnych poprzez nawożenie. Środki dostępne na rynku aplikuje się najczęściej co 4 lub 6 tygodni, a dawka musi być zgodna z zaleceniami producenta. Najlepiej takie czynności wykonywać przed deszczem i przy bezwietrznej, pochmurnej pogodzie. W przypadku braku opadów koniecznie trzeba podlać trawnik, aby nawóz mógł się rozpuścić i przedostać do głębszych warstw gleby. Estetycznie wyglądająca murawa to również brak chwastów. Pojedyncze okazy można usuwać ręcznie, jednak przy większej ilości należy sięgnąć po herbicydy, które nie oddziałują na darń w niekorzystny sposób. Roślinność znajdującą się w pobliżu trawnika trzeba również właściwie zabezpieczyć. W ten sposób można uzyskać idealny zielony dywan, który będzie ozdobą samą w sobie.