W nowoczesnych miastach bardzo dużą wagę przywiązuje się do właściwej aranżacji przestrzeni publicznej, takiej jak: parki, osiedla, skwery, place, ulice. W tym celu wykorzystywane są rozmaite obiekty małej architektury, a w tym mebli miejskich. Ich znaczenie jest ogromne nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale także funkcjonowania mieszkańców danej okolicy.

Czym jest mała architektura?

Tym mianem określa się niewielkie obiekty budowlane i meblowe, które służą zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej. Chodzi o takie tereny jak parki, osiedla, tereny zakłady pracy, przydomowe ogrody, ale także skwery czy ulice. Można je podzielić na trzy główne kategorie, czyli obiekty kultu religijnego, architektury ogrodowej, jak również użytkowe, w skład której wchodzą wspomniane meble miejskie. Te ostatnie służą również utrzymaniu porządku i zalicza się do nich na przykład kosze na śmieci lub stojaki rowerowe. Niebagatelną rolę w aranżacji miejsc publicznych odgrywają również ławki parkowe, stoliki lub kwietniki. Wszystkie mają wpływ na wygodę użytkowania oraz estetykę konkretnego terenu. To właśnie wspomniane meble odgrywają najważniejszą rolę w kształtowaniu przestrzeni do wspólnego użytku wszystkich mieszkańców.

Jaką rolę odgrywają miejsca siedzące?

Trudno wyobrazić sobie park, plac zabaw lub osiedlowy skwer bez, chociażby kilku ławek. Nie może ich również zabraknąć w najbardziej uczęszczanych miejscach atrakcyjnych pod względem turystycznym, przy galeriach handlowych lub przy przystankach autobusowych. To dzięki nim możliwy jest chwilowy lub dłuższy odpoczynek na świeżym powietrzu czy też spotkania w ze znajomymi w otoczeniu przyrody. Prowadzenie dłuższej rozmowy na stojąco pośrodku chodnika jest nie tylko uciążliwe dla konwersujących, ale także innych przechodniów. Ponadto parkowe ławki sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości w parku lub pod osiedlowym blokiem. Są także przydatne do odstawienia ciężkiej roby z zakupami bądź stosu zabawek zabieranych na plac zabaw. Przydają się mieszkańcom w każdym wieku, jednak najbardziej doceniają je osoby starsze, które dzięki ich obecności mogą udać się na dłuższy spacer.

Ze względu na intensywną eksploatację tego rodzaju mebli należy zadbać o to, aby były wykonane z solidnych materiałów. Stąd też najczęściej wybiera się te, łączące w sobie stalowy lub żeliwny stelaż z drewnianym siedziskiem i oparciem. Są one przede wszystkim odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Możliwość przytwierdzenia ich na stałe do podłoża wyklucza ryzyko kradzieży lub dewastacji. Tego rodzaju elementy małej architektury można dopasować do każdej okolicy, ponieważ występują zarówno w nowoczesnym stylu, jak i tym bardziej ozdobnym, klasycznym. Ważne, aby były dopasowane do pozostałych mebli miejskich i tworzyły z nimi spójną całości. Dodatkowo należy dbać o ich regularną konserwację, zwłaszcza po okresie zimowo-jesiennym. Wtedy przyda się ich gruntowne czyszczenie oraz zabezpieczenie stelażu i elementów drewnianych środkami antykorozyjnymi.

Jak wybrać kosze na śmieci?

To drugi istotny element należący do małej architektury i mebli miejskich, którego brak byłby mocno odczuwalny. Niestety, nadal można spotkać miejsca, gdzie ich ilość jest zdecydowanie za mała, co odzwierciedla często zaśmiecony krajobraz. Coraz częściej można też spotkać kosze o specjalnym przeznaczeniu na psie odchody, które także przyczyniają się do utrzymania czystości w parkach, na placach i chodnikach. To właśnie dzięki nim, ale także dobremu wychowaniu mieszkańców zawdzięczamy brak plastikowych torebek, puszek i butelek po napojach. Choć na ogół ich nie zauważamy, korzystając z nich odruchowo, to nie można im odmówić niezwykle istotnej funkcji w przestrzeni miejskiej.

Kosze na śmieci również powinny być dopasowane stylistycznie do pozostałych obiektów małej architektury, będąc tym samym estetycznymi elementami na danym obszarze. Mogą również charakteryzować się oryginalnym kształtem lub prostą, elegancką formą. Różnorodne propozycje koszy ma w swojej ofercie producent mebli miejskich, firma Fiemar, której siedziba znajduje się w Niepołomicach. Mogą one zostać zawieszone na dołączonej do zestawu rurze lub postawione i przykręcone do podłoża. Dobrze zainstalować na nich daszek, który zapobiegnie moknięciu wrzuconych odpadów i ochroni je przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Dodatkowym udogodnieniem będzie wydzielone w nim miejsce na gaszenie papierosów.

Jak pomóc rowerzystom?

Coraz więcej osób decyduje się szczególnie w okresie wiosennym i letnim na rezygnację z samochodu i komunikacji miejskiej na rzecz poruszania się rowerem. Stąd tak ważne jest stworzenie dedykowanych miejsc, umożliwiających bezpieczne zaparkowanie jednośladu. Pozwalają one na spokojne pozostawienie środka lokomocji w pobliżu miejsca pobytu, a tym samym porządkują okolicę. Stabilne stojaki, które pozwolą na jego precyzyjne przypięcie to podstawa każdej nowoczesnej przestrzeni miejskiej. Ich obecność ma niebagatelny wpływ na zachęcenie do aktywności fizycznej i kształtowanie postaw proekologicznych. W związku z tym powinny się znaleźć przede wszystkim przed galeriami i pasażami handlowymi, restauracjami, marketami z żywnością, a także wszystkimi budynkami użyteczności publicznej. Warto pamiętać, aby ich wielkość – ilość miejsc parkingowych była dopasowana do natężenia ruchu w danym miejscu. Tylko wtedy będą mogły poprawnie spełnić swoje zadanie, ułatwiając podróż jednośladem wszystkim rowerzystom.