Domki jednorodzinne, które pozbawione są jakiejkolwiek formy ochrony są łakomym kąskiem dla włamywaczy oraz złodziei. Jeżeli nie zadbamy o zabezpieczenie mienia to prędzej czy później się to zemści – najprawdopodobniej w najmniej oczekiwanym momencie. Na rynku istnieje wiele sposobów, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji – od usług firm ochroniarskich po inteligentne systemy zaopatrzone w monitoring. Najczęściej spotykane są jednak systemy alarmowe.

Po co komu alarm?

Każdy pragnie czuć się bezpiecznie we własnym domu, dlatego zamykamy drzwi na klucz i kupujemy rolety antywłamaniowe. Jednak zdarzają się sytuacje, w których takie środki ostrożności zwyczajnie nie wystarczą. Wiele osób decyduje się, więc na montaż instalacji alarmowych w domu, czy mieszkaniu. Jest to najprostszy oraz najszybszy sposób na podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, jak i samego mienia. Obecność instalacji alarmowej w miejscu zamieszkania zapewnia poczucie spokoju, redukuje stres związany z ciągłym zamartwianiem się o to, czy ktoś nas nie okradnie. Dzięki temu lepiej śpimy w nocy i mniej zamartwiamy się o dom podczas nieobecności. 

Systemy antywłamaniowe – jak to wygląda?

Najprostszy zestaw systemu alarmowego składa się z czujników ruchu, sygnalizatorów oraz centrali, która jest mózgiem całego systemu. Odbiera sygnały pochodzące z elementów zbierających informację jak czujki czy detektory i przetwarza je, aby podjąć zaprogramowane w nim działanie. Może to być po prostu uruchomienie alarmu emitującego sygnały dźwiękowe i świetlne albo powiadomienie o zdarzeniu firmy ochroniarskiej. Do obsługi centrali służą manipulatory, które najczęściej instaluje się przy drzwiach wejściowych. Jest to najczęściej panel kontrolny wyposażony w klawiaturę lub panel dotykowy, dzięki czemu można wpisywać odpowiednie komendy.

Czym byłby system alarmowy bez różnego rodzaju detektorów. Czujki wykrywające ruch to najczęściej modele działające na podczerwień tzw. PIR, wykrywają one subtelne zmiany w promieniowaniu cieplnym. Można też zainwestować w ciut droższe czujki dualne, które dodatkowo są wyposażone w detektor mikrofalowy, co wyklucza włączenie alarmu w wyniku zmian temperatury spowodowanych działaniem klimatyzacji lub pieca. Czujki wysyłają sygnał do domowej centrali, jeżeli wykryją jakikolwiek ruch w ich polu działania. Na rynku znaleźć można też czujniki zbicia szyby, a także otwarcia okien.

Sygnalizatory to kolejny niezbędny element tworzący system alarmowy. Ich zadanie to emisja sygnałów akustycznych bądź świetlnego w momencie uruchomienia alarmu. Montownie są na zewnątrz budynku, jak i w środku. Tak, więc bez nich system alarmowy byłby dość mało skuteczny, prawda?

Instalacja systemów alarmowych – komu powierzyć to zadanie?

Bezpieczny dom to zasługa dobrze zamontowanego systemu antywłamaniowego. W myśl tej zasady lepiej powierzyć to zadanie specjalistom, zajmującym się instalacją systemów alarmowych od lat, jak Gołek Elektroniczne Systemy Zabezpieczeń z Grudziądza. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której własnoręcznie założony system zabezpieczeń nie zadziałał, a złodziej radośnie uciekł z telewizorem i ukochanym pierścionkiem po babci. Szkody są o tyle dotkliwsze, że mogliśmy tego uniknąć zatrudniając fachowców, którzy założyliby alarm, który faktycznie spełni swoje zadanie.

Specjaliści zajmujący się montażem alarmów dobiorą odpowiednie zabezpieczenia, które sprawdzą się najlepiej w przypadku konkretnego budynku. Aby zrobić to dobrze, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników jak lokalizacja, kształt budynku, liczba okien oraz drzwi, a także jak wygląda działka. Istotny jest nawet profil mieszkańców, czyli styl życia oraz stopień zamożności.