Blaszany garaż to przydatna konstrukcja dla właścicieli samochodów i nie tylko. Zapewnia on ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. gradobiciem, deszczem. Blaszane garaże, tzw. blaszaki, są dość popularne. Wpływa na to wiele zalet, między innymi dość niska cena, łatwość montażu, czy też proste formalności. Oto mocne strony blaszaków.

Zalety blaszanych garaży

Blaszane garaże są dość powszechne w polskim krajobrazie. Cieszą się sporym zainteresowaniem ze względu na liczne zalety, a jedną z nich jest cena. Najtańsze blaszaki można nabyć już za tysiąc złotych, jednak należy zaznaczyć, że są to proste konstrukcje. Jeśli jednak garaż ma być ocieplony, wykonany z grubszej blachy lub posiadający zabezpieczenie przed korozją, cena może sięgać kilku, albo kilkunastu tysięcy złotych. Kolejną zaletą jest prosta budowa i brak konieczności wylewania stałych fundamentów. Dzięki temu obiekt można swobodnie przesuwać i przewozić.

Formalności

Kolejną zaletą blaszaków są proste formalności. Zgodnie z artykułem 29 Ustawy Prawo Budowlane pozwolenie na budowę blaszanego garażu nie jest wymagane, jednak pod pewnymi warunkami:

  • maksymalna powierzchnia wynosi 35 m kwadratowych,
  • na 500 m kwadratowych powierzchni działki mogą stać maksymalnie dwa blaszane garaże.

Tak więc decydując się na garaż wyłącznie do użytku domowego, powinno to wystarczyć. Zwolnienie z ubiegania się o pozwolenia na budowę nie oznacza jednak, że można od razu stawiać garaż. W tym wypadku budowę garażu należy zgłosić odpowiedniemu organowi (starostwo lub prezydent miasta) nie później niż 30 dni przed planowaną budową. Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do budowy, na przykład z firmą F.p.h.u. Śliw-Stal Grzegorz Śliwa.

Czy są jakieś wady?

Niestety, każda konstrukcja, także blaszany garaż, ma jakieś wady. W przypadku blaszaków lekkość i łatwość montażu może być też wadą. Z punktu widzenia budownictwa blaszany garaż nie jest solidną konstrukcją, w związku z tym jest narażony na działanie wyjątkowo silnych wiatrów lub nawałnic. Blacha nie jest także solidnym zabezpieczeniem przed złodziejami, ponieważ można ją przeciąć. Ponadto materiał ten szybko się nagrzewa latem, podczas upalnych dni i wychładza zimą.

Zastosowanie blaszanych garaży

Choć garaż zwykle kojarzy się z samochodem i akcesoriami samochodowymi, blaszak może mieć też inne zastosowanie. Z powodzeniem sprawdzi się w roli ogrodowej altanki do przechowywania akcesoriów ogrodniczych: kosiarki, donic, grabi, narzędzi, czy też akcesoriów do remontu: farb, pędzli, wałków itp. Dzięki temu sprzęt nie będzie moknąć na deszczu i będzie w pewnym stopniu chroniony przed złodziejami. Blaszane garaże przydają się również rolnikom i na placu budowy.