Ściółkowanie korą jest bardzo popularnym sposobem na ozdobienie rabat. Jednocześnie takie rozwiązanie posiada inne zalety. Kora oferowana jest pod różnymi postaciami, które mają swoje wyspecjalizowane przeznaczenie. Dodaje ona rabatom estetycznego i zadbanego wyglądu, a jednocześnie pomaga roślinom w prawidłowym wzroście. Ten niepozorny surowiec może okazać się niezwykle przydatny dla ogrodnika.

Podział kory ze względu na różny stopień rozdrobnienia

Wybierając korę, warto mieć na uwadze jej przeznaczenie i miejsce, w którym zostanie wyłożona. Specjaliści z firmy KOR-DREW polecają ten sposób ściółkowania. Korę można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę pod uwagę jej stopień rozdrobnienia:

  • Kora drobno mielona – świetnie sprawdzi się w mieszance z torfem lub innego typu podłożem. Jej właściwości zakwaszające sprawią, że wrzosom, hortensjom, magnoliom i wielu innym roślinom zapewnione zostanie odpowiednie środowisko do wzrostu. Nie jest natomiast najlepszym wyborem w kwestii posypywania górnych warstw ziemi. Jej drobna struktura sprawia, że łatwo ulega działaniu wiatru. Jednak w niezbyt wietrznym miejscu wśród drobnych roślin, może prezentować się naprawdę atrakcyjnie.
  • Kora średnio mielona – jej optymalna wielkość sprawia, że nie ulega tak łatwo podmuchom wiatru, a jednocześnie prezentuje się dobrze na wielu różnych rodzajach rabat. Ponadto im kora większa, tym wolniej następuje jej rozkład. W związku z tym ten typ nie będzie wymagał tak częstego uzupełniania, jak drobno zmielony.
  • Grubo zmielona – najlepiej wygląda na rabatach z dużymi roślinami. Z powodu sporego rozmiaru, układanie jej trwa nieco dłużej.

Zalety kory sosnowej

Liczne pozytywne właściwości tego typu ściółki można zintensyfikować, wykładając rabaty agrowłókniną przed wysypaniem kory. Niemniej kora sama w sobie posiada liczne zalety m.in. ogranicza wyrastanie niechcianych chwastów oraz zabezpiecza rośliny w okresie zimowym, obniżając ryzyko przemarznięcia. Latem stanowi barierę dla palącego, wysuszającego glebę słońca i izoluje rośliny przed utratą wilgoci, co pozwala na oszczędzanie wody. Ponadto kora jest naturalnym, organicznym nawozem oraz zakwasza glebę, co sprzyja roślinom wymagającym niskiego pH. Dużym atutem jest fakt, że stanowi barierę dla drobnych szkodników roślin, może też chronić przed chorobami grzybowymi. Kora sosnowa sortowana jest dodatkowo oczyszczana z pyłów. Jednak przede wszystkim stanowi efektowne dopełnienie pięknego wyglądu ogrodów oraz parków.