Wszystkie rośliny mają pewne wymagania uprawowe. Zapewniając im odpowiednie warunki, możemy liczyć na szybki rozwój kwiatów doniczkowych. Rośliny hodowane w domu odwdzięczą się nam pięknym wyglądem i stanowić będą doskonałą dekorację każdego pomieszczenia. Jednym z kluczowych czynników warunkujących wzrost roślin jest odpowiednie podłoże. Jaka ziemia sprawdzi się najlepiej?

Ziemia do kwiatów doniczkowych

Dobrze dobrana ziemia do kwiatów doniczkowych powinna zawierać wszystkie niezbędne dla roślin składniki pokarmowe takie jak azot, fosfor, potas, magnez, bor, mangan, molibden i cynk. Kluczowym aspektem jest także zoptymalizowane pH. Podłoże nie powinno być również zbyt ciężkie. Jak informuje specjalista z firmy Arex Green – wysokiej klasy ziemia do roślin doniczkowych pozwala na swobodne rozrastanie się korzeni i dobrą cyrkulację powietrza w doniczce. Składnikiem dobrego podłoża do roślin jest ziemia próchnicza i torf. Znajdziemy tam również – między innymi- włókno kokosowe, piasek kwarcowy, glinkę i perlit.

Rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych

Największym zainteresowaniem klientów cieszy się uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Produkt ten sprawdzi się również w przypadku kwiatów balkonowych i rabatek. Jego pH utrzymuje się na poziomie 5,5- 6,5. Ziemia uniwersalna zawiera wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozrostu roślin. Nie nada się jedynie do okazów, które preferują podłoże o nieco bardziej kwaśnym odczynie. Na rynku dostępne są również produkty do określonych gatunków kwiatów. Ich skład uwzględnia potrzeby pokarmowe wybranych gatunków. W asortymencie dobrych firm ogrodniczych znajdziemy ziemię do palm, jukk, dracen oraz do paproci. Wzrost popularności sukulentów również przyczynił się do opracowania podłoża wspomagającego ich rozwój.  Storczyki należą do najchętniej uprawianych w domach roślin, dlatego też również dla nich stworzono osobne podłoże. Wielu z nas uprawia w domu zioła. By rosły zdrowo i cieszyły nas wspaniałym aromatem, warto zadbać o posadzeniu ich w dedykowanej do ich warunków uprawowych glebie.

Przesadzanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe wymagają nie tylko systematycznego nawadniania i nawożenia, ale też regularnego przesadzania. W miarę wzrostu kwiatu, rozbudowuje się jego system korzeniowy. Po jakimś czasie może okazać się, że doniczka, w której roślina aktualnie się znajduje, jest już za mała. Początek wiosny jest najlepszym okresem do przeprowadzania prac tego typu. Większa doniczka i bogata w składniki mineralne ziemia sprawią, że nasze kwiaty doniczkowe rozwijać się będą lepiej niż kiedykolwiek.