Własnoręcznie wychodowane zioła smakują lepiej niż te sproszkowane, wzbogacają smak wielu potraw i dodatkowo mają właściwości lecznicze. Ponadto stanowią wspaniały element dekoracyjny. Z tego względu wiele osób decyduje się na hodowanie ziół w doniczkach na parapetach. Zobacz, jak w prosty i łatwy sposób zapewnić sobie świeże zioła w zasięgu ręki przez cały rok.

Hodowla ziół

Hodowanie świeżych ziół jest prostsze, niż myślisz. Zioła to rośliny całoroczne, najlepiej jednak wysiać je w czasie między początkiem wiosny a końcem lata. W ten sposób smakiem ziół będziemy się cieszyć przez cały rok. Możesz posadzić je z nasion lub sadzonek, zakupionych w centrum ogrodniczym, takim jak Sequoia.

Żeby dobrze rosły musisz odpowiednio przygotować naczynia - skrzynki bądź doniczki, w których planujesz je posadzić. Na samym dnie naczynia umieść warstwę drenażu z kamyków. Powinna mieć ona około 2-3 centymetry. Na tak przygotowaną warstwę wysyp ziemię. Możesz zakupić w tym celu ziemię uniwersalną, jednak dla lepszych efektów uprawy możesz wymieszać ją z kompostem.

Do tak przygotowanego naczynia możesz już wysiać nasiona lub posadzić sadzonki. Gdy urosną, przesadź je po prostu do większych doniczek. W pierwszym etapie wzrostu zioła należy często podlewać, później wystarczy już podlewanie dwa, trzy razy w tygodniu. Ważne, aby  ich nie przesuszyć, sprawdzaj więc często wilgotność ziemi. Zioła nie są zbyt wymagającymi roślinami - możesz podlewać je wodą prosto z kranu. Dla osiągnięcia lepszych efektów odstaw wodę w konewce na 24 godziny przed ich podlewaniem.

Na początku maja nasze zioła możemy wystawić na balkon lub taras, ponieważ najlepiej rosną w temperaturze od 15 do 20 stopni, na nasłonecznionym stanowisku. Systematycznie odwracaj doniczki, tak żeby były równomiernie oświetlone z każdej strony. Staraj się również unikać przeciągów i gwałtownych zmian temperatury.

Jakie zioła warto mieć w swoim domu?

Nie od dziś wiadomo, że zioła to nie tylko doskonała przyprawa, ale tez wspaniały sposób na wyleczenie wielu dolegliwości. Warto więc posiadać w kuchni lub jadalni choć kilka zielonych doniczek, zwłaszcza że są one niezwykle estetycznym elementem wystroju tych pomieszczeń. Jakie zioła warto hodować? Oto kilka z nich:

  • kolendra – pomaga w problemach trawiennych – stosowanie jej w potrawach zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i śliny;
  • rozmaryn – zioło o ciekawym smaku, świetnie sprawdzające się jako dopełnienie potraw mięsnych. W domu przyda się również dlatego, że jego zapach odstrasza mole;
  • szałwia – naturalny antybiotyk. Napary i płukanki przygotowane z tego zioła sprawdzają się zwłaszcza w przypadku problemów w obrębie jamy ustnej;
  • stewia – popularność zdobyła jako zamiennik cukru w napojach oraz jako słodzik, niezawierający kalorii. Ma jednak również właściwości lecznicze: pobudza apetyt i działa regenerująco na trzustkę. Ma również zastosowanie w leczeniu trądziku oraz zmian skórnych.

Ponadto, w dobrych centrach ogrodniczych znajdziesz także wiele innych ziół, o działaniu prozdrowotnych, które nadadzą Twoim potrawom wyjątkowego aromatu.