Nowoczesna architektura krajobrazu dzisiaj dotyczy nie tylko inwestycji urbanistycznych, ale także indywidualnych – ogrodów przydomowych. Te coraz częściej przypominają dzikie, zadbane łąki, czy też przypominają leśne środowiska, gdzie można łatwo zanurzyć się w naturalnym spokoju. Moda na naturalistyczne ogrody wzrasta, a wygląd takich przestrzeni może zadziwiać. Stworzenie takiego terenu to jednak nie lada wyzwanie. Idealne dla dobrych pracowni ogrodniczych!

Czym jest ogród naturalistyczny?

Ogród naturalistyczny to ogród, który na pierwszy rzut oka przypomina teren z naturalną roślinnością, bez ingerencji ludzkiej ręki. Ogród taki pełen jest „artystycznego chaosu”, który jednak w bliższej perspektywie przedstawia ład i porządek ustalany z góry przez naturę! Wielokrotnie zatem naturalistyczny ogród odtwarza piękno polskich łąk, terenów leśnych, czy nawet tych nadmorskich. Warto przy tym jednak wiedzieć, że występuje w dwóch wersjach.

Pierwsza z nich dotyczy „prawdziwych” ogrodów naturalistycznych. Mowa o np. terenach przydomowych, które ze względu na bliskie położenie lasu, łąki, czy bagna, są projektowane tak, aby idealnie wpasowywać się i łączyć z krajobrazem wokół. Często nie mają one nawet ogrodzeń i są tworzone głównie na osiedlach przy dzikich przestrzeniach. Łatwo je stworzyć również na wsi… Drugi typ ogrodu naturalistycznego to ten, który jest otworzeniem danego ekosystemu na ściśle określonej przestrzeni – np. grodzonej na silnie zurbanizowanym osiedlu. To w obrębie Twojego ogrodzenia może wokół domu powstać „dzika” łąka pełna unikalnych roślin rzadko spotykanych w standardowych polskich ogrodach. Taka wersja naturalistycznego terenu zielonego jest również wykorzystywana coraz częściej w architekturze krajobrazu centrów miast. Ronda, wielkie kamienne donice, czy parki obsadzane są np. ozdobną trawą wysoką, która często rośnie na wydmach, przy rzekach, czy w lasach. Przykładem jest popularny miskant oraz turzyca…

Jak stworzyć naturalistyczny ogród?

Stworzenie naturalistycznego ogrodu na własną rękę to niezbyt dobry pomysł. Wielokrotnie taka przestrzeń wymaga bowiem wymiany gleby, czy usunięcia roślinności mogącej wypierać rośliny łąkowe, czy leśne z powierzchni naszego ogrodu. Dla odpowiedniego efektu istotny jest także projekt, mogący uwzględniać także ważne nawodnienie – np. na łąkach, czy lasach występuje duża wilgotność – lub podkłady filtracyjne – rośliny charakterystyczne dla wydm wolą ciepło i niski poziom nawodnienia, odżywiając się wodą z powietrza. Z kim zatem podjąć współpracę? Z ekipą PROJECT GARDEN, która posiada doświadczenie z projektami architektury krajobrazu, ze szkółkarstwem, oraz z ogrodnictwem. To tam również kupić piękne rośliny, czy akcesoria…