Zalanie domu to poważny problem, który doprowadza nierzadko do uszkodzeń elementów konstrukcyjnych. Zniszczone ściany i materiały wykończeniowe sprawiają, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. Całkowite osuszenie bez ingerencji specjalistów trwa średnio dwa lata, jednak czas ten można znacząco skrócić. Co zatem proponują profesjonalne firmy zajmujące się osuszaniem budynków po zalaniu?

Właściwa ocena sytuacji

Każde zalanie jest inne i może mieć zróżnicowany wpływ na elementy konstrukcyjne domu. Najtrudniejsze są problemy z nadmierną wilgocią, która pojawiła się wskutek powodzi. Niezależnie od typu zalania kluczowe jest przeprowadzenie ekspertyzy przez specjalistów z firmy zajmującej się osuszaniem budynków. Opinia wydana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami pomoże w ustaleniu najlepszej metody na pozbycie się wilgoci z obiektu, co przyspieszy proces osuszania i pozwoli w krótszym czasie ponownie wykorzystać dom w celach mieszkalnych.

Pierwszym etapem osuszania domu po zalaniu jest zatem wstępna ocena sytuacji wraz z pobraniem próbek do analizy. Dzięki temu specjaliści uzyskują informacje na temat stanu elementów konstrukcyjnych i są w stanie podjąć decyzję odnośnie wyboru metody osuszania. Tak działa firma Drypol, która od wielu lat skutecznie eliminuje nadmiar wilgoci z budynków różnego rodzaju, osuszając je kompleksowo. Kolejną z czynności przeprowadzanych przez profesjonalistów jest pozbycie się wody ze ścian. Co dokładnie wykonują w tym zakresie?

Osuszanie ścian i zabezpieczenie domu przed wilgocią

Ściany, do których przedostała się woda, to niełatwe w osuszaniu elementy. Pozbycie się nadmiaru wilgoci wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, do którego zaliczają się m.in. osuszacze sorpcyjne i kondensacyjne. Zanim jednak fachowcy przystąpią do działania, sprawdzą dokładnie, czy źródło nadmiernej wilgoci zostało usunięte. Dotyczy to np. awarii instalacji wodnej – wszelkie usterki muszą być przed osuszaniem wyeliminowane. Wody ze ścian pozbyć się można również za pomocą elektrycznych nagrzewnic i wentylatorów.

Wybór odpowiedniej metody pozwoli znacząco skrócić czas całego procesu. Wspomniane dwa lata zmieniają się w dwa tygodnie, a nierzadko osuszanie trwa nawet krócej. Należy pamiętać także o działaniach prewencyjnych, które zabezpieczają przed przedostawaniem się wilgoci do elementów konstrukcyjnych domu. W tym celu specjalistyczne firmy zajmujące się osuszaniem budynków proponują najczęściej iniekcję krystaliczną, czyli wprowadzenie właściwego uszczelnienia, a także montaż izolacji przeciwwilgociowej. Takie działanie pozwoli uchronić dom przed kolejnym zalaniem, dzięki czemu uniknąć można nie tylko ogromnych kosztów, ale i nerwów oraz stresu związanych z problematyczną sytuacją.