Właściwie zaplanowana i profesjonalna aranżacja ogrodu umożliwia relaks na świeżym powietrzu. Do jej stworzenia należy się jednak odpowiednio przygotować. Często wiąże się to ze skorzystaniem z pomocy specjalistów. Podstawą utrzymania działki w dobrym stanie jest przede wszystkim właściwa pielęgnacja. Co wchodzi w jej skład i ile kosztują związane z nią usługi ogrodnicze?

Na czym polega pielęgnacja ogrodów?

Nowoczesny ogród przed domem wymaga odpowiednich zabiegów. Jego utrzymanie wiąże się nie tylko z przyjemnością cieszenia się efektami, ale także sporą ilością pracy, którą należy w to włożyć. Skrupulatność, cierpliwość i obszerna wiedza to podstawa. Opieka nad roślinami to nie tylko koszenie i podlewanie, ale także przycinanie czy nawożenie. Na zabiegi pielęgnacyjne wpływa nie tylko gatunek kwiatów czy krzewów i ich podatność na choroby, ale także pory roku. 

Podstawę pielęgnacji ogrodów stanowi zawsze odpowiednie przygotowanie obszaru, ulepszenie zdrowotności gleby, wybór roślin oraz zaprawienie żyzną ziemią dołków. Dopiero potem należy przystąpić do podlewania i odchwaszczania terenu. Są to czynności szczególnie ważne w pierwszych miesiącach od założenia działki. Dlatego też początkujący ogrodnik powinien się zaznajomić z dostępnymi na rynku poradnikami. W innym przypadku potrzebna będzie pomoc profesjonalnego projektanta.

Co wchodzi w zakres pielęgnacji ogrodów?

Prawidłowe utrzymanie ogrodu trwa w zasadzie przez cały rok. Usługi ogrodnicze zajmują się nie tylko pielęgnacją, ale też konserwacją tworzącego działkę wyposażenia, a więc mebli, dodatków czy instalacji: elektrycznych, wodociągowych lub kanalizacyjnych. Toteż podstawowe prace ogrodnicze zawierają:

  • Nawadnianie: wiele firm ogrodniczych oferuje w tym celu specjalne automatyczne systemy wodne;

  • Zabiegi obejmujące trawniki: koszenie, nawożenie, aerację (napowietrzanie gleby), grabienie i wertykulację (cięcie darni w pionie);

  • Nawożenie wszelkich drzew, krzewów i bylin znajdujących się na posesji; 

  • Odchwaszczanie rabat za pomocą specjalnych narzędzi;

  • Ochronę roślin ogrodowych: szczególnie ważną rolę odgrywa w okresie zimowym. W tym celu stosuje się różnorodne metody: zapobiegawcze, fizyczne, biologiczne, chemiczne oraz bezpośredniego zwalczania;

  • Wycinkę alpinistyczną i standardową drzew;

  • Cięcia odmładzające i prześwietlające oraz formowanie roślin. Prace te wpływają na ich stan oraz kwitnięcie, a także uzyskanie pożądanych rozmiarów i kształtów;

  • Zwalczanie szkodników z użyciem skutecznych środków chemicznych;

  • Przesadzanie roślin do gruntu lub kwiatów doniczkowych.

W zależności od pory roku istotne jest również regularne ściółkowanie i wzbogacanie gleby, usuwanie przekwitłych elementów roślin i okrywanie ich w zimę, przycinanie trawnika czy sprzątanie liści. Dlatego też wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie wymagają prowadzenia kalendarza prac.

Ile kosztuje utrzymanie ogrodu?

Szacunkowy kosztorys pielęgnacji ogrodów jest zależny w większości przypadków od rozległości terenu. Im większa przestrzeń aranżacyjna, tym większe związane z tym koszty. Co ciekawe jednak im większy metraż, tym bardziej atrakcyjne ceny proponują zajmujące się pielęgnacją ogrodu firmy. Często umożliwiają one korzystne dla obu stron negocjacje. Wszystko ma jednak związek z wykorzystanymi materiałami, roślinami oraz dodatkowymi systemami i instalacjami.


Utrzymanie dobrego stanu działki wymaga wiele wysiłku. Dlatego też zamiast samodzielnych robót, lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca. Wówczas będziemy mieć pewność, że ogród będzie otoczony odpowiednią opieką. Poznaj również najciekawsze pomysły na nowoczesny ogród przed domem