Marchew jest warzywem o licznych właściwościach odżywczych. Uprawiana jest w celach spożywczych, pastewnych, a nawet leczniczych. Aby osiągnąć maksymalne korzyści z produkcji marchwi, należy spełnić odpowiednie warunki technologii uprawy oraz jej kolejnych etapów. Bardzo istotna jest kwestia wysiewu, od której zależy plonowanie rośliny. O czym warto pamiętać?

Kiełkowanie nasion marchwi

Nasiona marchwi mogą kiełkować nawet w niskiej temperaturze, 4-5 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać, że długotrwałe chłody mogą skutkować opóźnieniem wschodów. Zdarza się, że następują one dopiero po miesiącu po dokonaniu wysiewu. Marchew jest raczej odpornym warzywem- nawet jesienne przymrozki nie stanowią żadnej przeszkody do rozpoczęcia zbiorów. W okresie kiełkowania trzeba zapewnić roślinie odpowiednią ilość wody, ponieważ bardzo źle reaguje ona na jej braki. Żeby napęcznieć, nasiona potrzebują nawet 180% wody w stosunku do swojej masy. Później- w okresie wzrostu marchwi i formowania się korzenia- nie musimy się martwić o dużą wilgotność gleby. Roślina znakomicie radzi sobie nawet w czasie suszy. Znaczny niedobór wody przyczynia się do tworzenia długich i cienkich korzeni, które często wykazują tendencję do rozwidlania i drewnienia. Z kolei nadmiar wilgoci w podłożu skutkuje powstaniem krótkich i grubych korzeni, co także obniża jakość plonów. Obok zapewnienia marchwi nawodnienia na odpowiednim poziomie, bardzo ważny jest także rodzaj gleby, użytej pod uprawę. Jak informuje specjalista z firmy  DNK Tomato, która zajmuje się produkcją i dystrybucją nasion warzyw gruntowych- uprawa marchwi najlepiej udaje się na podłożu gliniasto-piaszczystym i piaszczysto-gliniastym o uregulowanych stosunkach wodnych. Odpowiednie pH gleby powinno mieścić się w zakresie 5,5-6,5. Za najlepszy przedplon do uprawy marchwi uważa się zboża. Bezpośrednio przed wysiewem należy o spulchnienie podłoża, dzięki temu korzenie będą bardziej kształtne.

Jak wysiewać marchew?

Marchew można uprawiać na płaskiej powierzchni, podwyższonych zgonach i redlinach. Dwie ostatnie metody uważane są za najlepsze, ponieważ sprzyjają przesiąkaniu wody w głąb podłoża, co ma znaczenie w czasie kiełkowania rośliny. Ilość wysiewanych nasion marchwi zależy przede wszystkim od jej odmiany, wybranej metody siewu i uprawy całej plantacji. Przyjmuje się, że na jeden hektar wysiewa się od 3-5 kg nasion w postaci otwartych niełupek. Warzywo wysiewa się na głębokość 1-2 centymetrów. Rolnicy najczęściej decydują się na rozpoczęcie uprawy pod koniec marca lub na początku kwietnia. W przypadku wcześniejszych odmian marchwi, uprawa powinna rozpocząć się wraz z początkiem marca. Do wysiewu służą siewniki precyzyjne agregatowane z ciągnikami. Taki sprzęt pozwala na równomierne i dokładne rozprowadzenie nasion w glebie.