Coraz chętniej Polacy zanoszą swoje meble do pracowni, które zajmują się projektowaniem, tworzeniem oraz renowacjami. Stare komody, kredensy, stoły czy nawet meblościanki mogą odzyskać dawną świetność. Warto odnawiać zatem zarówno meble vintage np. z okresu PRL-u, jak i meble antyczne, które stanowią cenną rodzinną pamiątkę i swoiste trofeum.

Dlaczego warto decydować się na renowację mebli?

Meble warto odnawiać z wielu względów. Często koszt renowacji jest niższy od zakupu nowych zestawów, gwarantując przy tym znacznie bardziej niestandardowe i piękne wyroby z drewna. Odświeżane stoły, kredensy, szafki, fotele czy regały mogą nie tylko odzyskać dawny blask, ale także mogą zostać tak zmodernizowane, aby spełniać najnowsze wnętrzarskie trendy. Dzieje się tak m.in. z meblami z PRL-u, które chętnie są skupowane przez różnych handlarzy. To oni przekazują je do pracowni meblarskich, a następnie sprzedają za duże pieniądze. Zainteresowanie retro meblami jest dzisiaj bardzo duże.

Oprócz tego renowacja ważna jest dla utrzymania cennego przedmiotu w wysokim stanie technicznym. Tysiące Polaków posiada na strychach czy w garażach prawdziwe meblarskie dzieła sztuki, które niestety są zakurzone i zapomniane. Nie każdy ma bowiem świadomość tego, jak cenne są meble sprzed kilkudziesięciu lat czy kilku wieków. Szczególnie warto sprawdzić wyposażenie domów i mieszkań naszych babć, w których często można znaleźć m.in. przepiękne meble Ludwikowskie z II połowy XIX wieku.

Na czym polega renowacja mebli?

Renowacja mebli to bardzo złożony proces, który najczęściej przeprowadzany jest ręcznie. Wykonują go zaś doświadczeni specjaliści, którzy znają techniki konserwacji oraz pracy z meblami artystycznymi. Renowacja zawsze rozpoczyna się zatem od szczegółowej analizy technicznej i materiałowej. Pozwala to określić zakres wymaganej naprawy czy modernizacji, a także sposobów późniejszego zakonserwowania. Najlepsze pracownie są w stanie nawet uzupełniać ubytki drewna czy usuwać ze struktury mebli szkodniki. Bez problemu doświadczony specjalista odtworzy barwę i blask materiału wierzchniego. Na specjalne zamówienie można również poprosić o modernizację szafek, mebli kuchennych, stołów, stoliczków do kawy czy meblościanek.

Modernizacje dotyczą najczęściej zmiany kolorów, wymiany elementów dekoracyjnych, wymiany gałek czy zamontowania szyb, witraży, różnych konstrukcji metalowych, a nawet systemów oświetleniowych. Współpracę należy zawsze podejmować zaś z takimi pracowniami, które zapewnią stworzenie projektu renowacji wraz z harmonogramem prac i kosztorysem. O to nie trzeba martwić się przy kooperacji z Pracownią Mebli Artystycznych Wojciecha Gruca.

Jak dbać o odnowione meble?

Aby zadbać o wysoki stan techniczny odnowionych mebli, a także o ich nieskazitelny wygląd, należy je woskować oraz pokrywać specjalnymi powłokami bezbarwnymi. Nie tylko pozwalają one uzyskać dodatkowy efekt satyny lub matu, ale także sprzyjają łatwiejszemu usuwaniu kurzu. Mebel jest także zabezpieczony przed zarysowaniem. W przypadku zestawów kuchennych oraz zabudów łazienkowych trzeba kupować specyfiki gwarantujące hydrofobowość.