Każdy, kto ma ogród, chce aby prezentował się on naprawdę pięknie. Wykonanie ścieżki w ogrodzie z pewnością pomoże w tym, aby ogród prezentował się piękniej. Jak zrobić ścieżkę ogrodową i jakie materiały wykorzystać do jej zrobienia?

Ścieżka z kamieni - dlaczego warto?

Wiele osób zastanawia się, czy warto wykonać ścieżkę z kamieni. Kamienie ozdobne do ogrodu to doskonały materiał do wykonania różnego rodzaju ścieżek. Kamienie i żwir doskonale wyglądają w otoczeniu naturalnej zieleni, taka ścieżka będzie prezentować się o wiele lepiej, niż ścieżka wykonana z kamiennych czy betonowych płyt.  Kamienie to zawsze doskonały wybór, jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie, ale także trwałości i łatwości używania.

Ścieżki wykonane na przykład z płyt betonowych narażone są na pękanie, pojawianie się zacieków i mchu na ich powierzchni.  Naturalny kamień jest odporny na działanie takich czynników i zawsze zachowuje doskonały wygląd. Dodatkowo, kiedy na ścieżce stosujemy żwir, możemy wybierać spośród różnych wielkości oraz kolorów, co pozwala na dopasowanie żwiru do elewacji i otoczenia.

Jak zbudować ścieżkę z kamienia?

Zbudowanie  ścieżki z kamienia nie jest trudne, jeśli do dyspozycji mamy odpowiednie materiały. Warto zaopatrzyć się w kamienie ozdobne lub żwir, który również doskonale nadaje się do układania ścieżek. Transport materiałów sypkich warto zorganizować od razu z transportem piasku, który również jest konieczny do wykonania ścieżki. Jak mówi ekspert z firmy PHU Beata Kawczyńska kruszywa warto kupić w takiej ilości, aby była ona wystarczająco do wykonania ścieżki od razu, dzięki temu nie będzie konieczności późniejszego dokupywania materiałów.  Najlepiej obliczyć, jaka będzie powierzchnia ścieżki i na jaką grubość chcemy wysypać dane kruszywo, a pracownik firmy zajmującej się sprzedażą kruszyw pomoże w obliczeniu ile kruszywa dokładnie jest potrzebne.

Po wyznaczeniu ścieżki warto skorzystać z firmy, która świadczy usługi koparko-ładowarką, ponieważ należy pozbyć się wierzchniej warstwy ziemi, czyli wykonać tak zwane korytowanie. Kolejnym krokiem jest wkopanie w ziemię obrzeży, czy są one konieczne? Tak, ponieważ pomagają utrzymać ścieżkę na miejscu i zapobiegają przemieszczaniu się żwiru i kamieni poza obręb ścieżki. Na dno wykopu wysypuje się warstwę drenującą, którą w zależności od rodzaju gruntu może być piasek albo tłuczeń drogowy, a po dobrym ubiciu tej warstwy wysypuje się kamienie lub żwir. Ścieżka jest gotowa! Tak wykonana ścieżka będzie prawdziwą ozdobą każdego ogrodu.