Monitoring to potoczne określenie telewizji przemysłowej CCTV, która montowana jest na zewnątrz biurowców, urzędów, szkół, czy szpitali. W świecie systemów antywłamaniowych słowo „monitoring” może odnosić się również do samego alarmu. Mowa o podłączeniu całej instalacji do centrum monitoringu wybranej przez nas agencji ochroniarskiej. Na czym polega takie rozwiązanie i czy dotyczy ono również kamer? Tego dowiedz się razem z nami!

Kilka słów o nowoczesnych alarmach i telewizji przemysłowej

Nowoczesne alarmy tworzone są dzisiaj w różnych modelach, jeśli chodzi o zakres ochrony, sposób zasilania, czy nawet estetykę i rozmiar obudowy. Dobierać je należy zatem z dobrą firmą elektroinstalacyjną, która pomoże zakupić odpowiednie urządzenia i akcesoria montażowe, a także która przygotuje precyzyjny projekt montażowy.

Jeśli chodzi zaś o zakres wdrożenia, dzisiaj systemy alarmowe dzielą się na te włamaniowe, antynapadowe, telewizji dozorowej, kontroli dostępu, czy na system przeciwpożarowy. Alarm to zbiorcza nazwa różnego rodzaju detektorów, czujników, sygnalizatorów, dialerów telefonicznych, manipulatorów kodowych, modułów GSM, nadajników, oraz centrali, czy akumulatorów, które mogą również być podłączone pod system Smartdom (umożliwia on podgląd działania alarmów oraz kamer nawet przez smartfon czy laptop wtedy, kiedy znajdujemy się daleko od domu). To pozwala na zarządzanie nimi w bardzo elastyczny sposób, łącząc je również z telewizją przemysłową CCTV.

Popularny monitoring w formie kamer, może występować w technologiach analogowych, hybrydowych, czy tych najbardziej zaawansowanych cyfrowych, opartych o sieć LAN oraz protokół IP. Wykorzystywanymi kamerami najnowszej generacji, są zaś konstrukcje kamer CCTV kompaktowych typu BOX, kopułkowych typu DOME, tubowych BULLET, czy też szybkoobrotowych lub w obudowach specjalnych.

Taki monitoring również może być podłączony – podobnie jak system alarmowy – do nowoczesnego centrum monitoringu. O nim przeczytasz w kolejnej części artykułu.

Monitoring systemów alarmowych

Monitoring systemów alarmowych to specyficzny zewnętrzny sposób kontroli zainstalowanych urządzeń i uruchamianych przez nich alertów. Dzisiaj poprawnie skonfigurowana instalacja, przede wszystkim powinna zatem powiadamiać o zdarzeniach centrum monitoringowe – ochroniarskie – a dopiero wtedy właściciela obiektu. Samo posiadanie alarmu bez wdrożenia jego monitoringu, nie przynosi zamierzonych efektów. Wielokrotnie nawet po uruchomieniu alertu włamywacz jest w stanie rozkodować system wyciszając wszelkie powiadomienia. W przypadku obsługi zewnętrznej agencji do takich sytuacji nigdy nie dochodzi. Jak jednak działa sam proces przekazywania informacji o zdarzeniach do stacji monitorującej? Obecnie można mówić o rozwiązaniach:

  • uruchamiania powiadomień przez centralę alarmową z wykorzystaniem dialera telefonicznego – centrala dzwoni po analogowej linii telefonicznej;

  • wysyłania powiadomień SMS-owych przez moduł GSM;

  • wysyłania powiadomień w technologii GPRS przez moduł GSM;

  • transmisji poprzez sieć Ethernet (LAN/WLAN);

  • wykorzystywania nadajników dostarczanych przez firmę monitoringową/agencję ochroniarską.

Warto wiedzieć! Monitoring „zewnętrzny” dotyczy również kamer przemysłowych CCTV, wdrożenia jednak takiego systemu powiadomień to znacznie bardziej złożone działanie, niż samo zainstalowanie przewodowych czy bezprzewodowych alarmów. Wymaga to od elektroinstalatora szerokich kompetencji teletechnicznych, elektrycznych itp.

System Sygnalizacji Włamania i Napadu SSWiN

Wdrożenia alarmów i kamer CCTV mogą być bardzo różne. Technologii jest wiele, co warto wykorzystywać do tworzenia rozwiązań dla nas najbardziej pasujących. Warto zatem oprócz monitoringu systemów alarmowych specjalistycznych agencji, rozważyć SSWiN. To zabezpieczenie pozwalające chronić jedną lub więcej stref ochrony obiektu: peryferyjną, zewnętrzną oraz wewnętrzną. System ten może przy tym spełniać funkcje sterownice oraz podstawowe funkcje zarządzania budynkiem. Umożliwia to platforma programowa do zarządzania SSWiN z nowoczesną centralą opartą o płytę główną, zasilacz, akumulator i dodatkowe moduły funkcyjne. System Sygnalizacji Włamania i Napadu pozwala zatem na mobilną kontrolę i sterowanie systemem przy pomocy telefonu komórkowego – przypomina to rozwiązanie Smarthome, gdzie kontrola nie jest prowadzona przez agencję monitoringu, ale przez właściciela. Elementami SSWiN mogą być:

  • czujki dualne,

  • sygnalizatory,

  • przyciski napadowe,

  • klawiatury zdalne,

  • moduły funkcyjne (np. sterujące),

  • czujki PIR,

  • czujki magnetyczne (kontaktron),

  • a nawet podłączone i zharmonizowane z SSWiN kamery CCTV – wymaga to jednak wysokim kompetencji elektroinstalatorskich naszego wykonawcy.

Sprawne wdrożenie – od projektu po wykonawstwo

Systemy alarmowe, czy to w technologii MoE, czy też innej, muszą być wdrażana na podstawie opracowań technicznych. Nie ma jednego uniwersalnego modelu wdrożenia. Wszystko zależy od warunków technicznych obiektu. Warto zatem zgłaszać się do specjalistycznych pracowni. Za taką uznaje się firmę INSTALACJE ELEKTRYCZNE ARTUR GWÓDŹ, która montuje i sprzedaje także siłowniki bramowe przesuwane oraz dwuskrzydłowe. Jak wygląda jednak montaż alarmu? Należy przejść przez takie kroki, jak:

  • ułożenie okablowania,

  • instalacje urządzeń,

  • konfiguracje systemu,

  • rozruch testowy,

  • uruchomienie systemu,

  • szkolenie z obsługi dla właściciela,

  • odbiór systemu (przekazanie systemu do eksploatacji wraz z pełną dokumentacją),

  • próby systemu.