Metodą finansowania nieruchomości może być kredyt hipoteczny. Hipoteka stanowi prawną formę zabezpieczenia. Kredyt hipoteczny może być wykorzystany zarówno na zakup istniejącej nieruchomości, jak i na budowę nowego obiektu mieszkalnego, remont mieszkania, rozbudowanie domu lub zakup spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem, a jego sposób spłaty i oprocentowanie ustalane są indywidualnie. Wspólną sprawą podczas udzielania kredytów hipotecznych jest przygotowanie wyceny nieruchomości.

Kto przygotowuje wycenę nieruchomości na potrzebę kredytu hipotecznego?

Wycena nieruchomości to zabezpieczenie ekspozycji kredytowej oraz czynnik mający wpływ na wysokość przyznanego kredytu hipotecznego. Wycenę opracowuje się w formie operatu szacunkowego. Jest on niezbędny w dokumentacji kredytowej. Wycena nieruchomości przygotowywana jest po wstępnej decyzji banku odnośnie zdolności kredytowej klienta.

Najlepiej by było, aby wyceną nieruchomości zajął się profesjonalista, który posiada licencje rzeczoznawcy majątkowego, aczkolwiek nie zawsze rzeczoznawca się tym zajmuje. Jeśli jednak to właśnie rzeczoznawca zajmuje się wyceną nieruchomości, zwykle wybiera go bank. Jednakże osoba odpowiedzialna za przygotowanie wyceny nieruchomości może zostać wybrana również przez klienta. Rzeczoznawcą podejmujących się wykonania takiego zadania jest rzeczoznawca majątkowy Krukiewicz Olga.

Osoba ubiegająca się o otrzymanie kredytu hipotecznego ma prawo dostarczyć bankowi wycenę nieruchomości, która będzie w formie operatu szacunkowego, wykonaną przez wybranego rzeczoznawcę. Jedyny warunek, jaki musi zostać spełniony w tej kwestii jest taki, że ten rzeczoznawca musi być zaakceptowany przez bank.

Wycena nieruchomości przy kredycie – jak wygląda?

Istnieją różnice między normalną wyceną nieruchomości, a wyceną jej na potrzeby kredytu hipotecznego. Najważniejszą z nich jest to, że w tym drugim przypadku oblicza się wartość dualną. Ma to duże znaczenie szczególnie podczas kredytowania budowy nowego domu. Przy kredycie hipotecznym ważne jest wskazanie dwóch wartości nieruchomości w jej wycenie. Pierwsza wartość dotyczy obecnej wartości nieruchomości, zaś druga odnosi się do jej wartości po jej wybudowaniu. Do przeprowadzenia wartości nieruchomości konieczne jest posłużenie się projektami budowlanymi i kosztorysem prac. W przypadku remontu domu lub mieszkania pierwsza wartość dotyczy wartości nieruchomości przed remontem, a druga wartości po jego zakończeniu.

Określanie wartości nieruchomości w taki sposób znacząco wpływa na wielkość przydzielonego kredytu hipotecznego. Im większa jest wartość nieruchomości, tym większy kredyt możemy otrzymać. Warto mieć na uwadze, że w sytuacji, gdy za nieruchomość zapłacimy mniej niż zostało to przewidziane w operacie szacunkowym, wówczas bank pod uwagę weźmie niższą kwotę.