Prawidłowo przeprowadzona instalacja elektryczna w domu czy w mieszkaniu zapewnia pełne bezpieczeństwo. Dzięki niej możliwe jest komfortowe korzystanie ze sztucznego oświetlenia oraz innych urządzeń zasilanych prądem. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę podczas jej samodzielnego montażu? Podpowiadamy, jak powinna przebiegać domowa instalacja elektryczna.

Co jest potrzebne do domowej instalacji elektrycznej?

Okablowanie jest niezwykle ważne. Zwykle przeprowadza się je na ostatnim etapie budowy domu lub remontu. Instalacja elektryczna w domu lub mieszkaniu wymaga montażu odpowiednich elementów. Aby prawidłowo ją przeprowadzić będą potrzebne:


1. Przewody elektryczne.

W zależności od sposobu okablowania przeprowadza się montaż instalacji podtynkowej lub wtynkowej. Przewody montuje się po powierzchni ścian lub w tzw. peszlu, czyli elastycznych rurach.


2. 

Rozdzielnica (główna).

      Urządzenie to mieści:

  • Aparaty przeznaczone do łączenia oraz rozdzielania obwodów,

  • Wszelkiego rodzaju sterowniki,

  • Zabezpieczenia: instalacji.

Rozdzielnice różnią się od siebie liczbą modułów. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych używa się rozdzielnic o 24-36 modułach. Warto zwrócić również uwagę na pojemność tablicy rozdzielczej, która pozwoli na przyłączenie w przyszłości dodatkowych urządzeń do instalacji.

 

 3. Ochrona (zabezpieczenia).

 

  • Zabezpieczenia w instalacji elektrycznej składają się z:

  • Zabezpieczeń przeciwprzepięciowych,

  • Zabezpieczeń przeciwprzeciążeniowych,

  • Zabezpieczeń przed porażeniem.

Obwody w instalacji osłania specjalny nadprądowy wyłącznik. Do jego głównych zadań należy ochrona przez niepożądanym obciążeniem oraz zwarciami. 

Obecność w domu dzieci wiąże się z dodatkowym niebezpieczeństwem porażenia. Warto wówczas pomyśleć o zakupie specjalnych osłon na gniazdka elektryczne.

4. Elektryczne gniazdka.

 

Jak zamontować instalację elektryczną? 

Instalacje w domu należy przeprowadzać w określonych miejscach i  w odpowiedni sposób.  

1. W holu: przyjmuje się, że jedno gniazdo przypada na 5 m długości korytarza. Dlatego też np. na schodach powinny się znaleźć aż dwa gniazdka. Jeden na dole, a drugi na górze.

2. W sypialni: gniazda elektryczne przydadzą się do podłączenia ładowarek oraz nocnych lampek. Najlepiej zamontować je w okolicy łóżka.

3. W kuchni: zasilanie powinno się znajdować za szafkami, natomiast gniazda elektryczne należy umieścić nad blatem roboczym. Sprzęt AGD wymaga z kolei montażu gniazd na ścianie, najlepiej nad podłogą (na wysokości ok. 0,3-0,5 m).

4. W łazience: specyfika pomieszczenia wiąże się z podziałem na 3 strefy i instalacją:

  • Strefa O: urządzeń o napięciu mniejszym niż 12 V,
  • Strefa 1: ogrzewaczy wody,
  • Strefa 2: wodoodpornego oświetlenia,
  • Strefa 3: wyłączników, gniazd wtykowych i urządzeń elektrycznych. 

Domowa instalacja elektryczna wymaga skorzystania z fachowej pomocy. Jedynie specjalista z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem przeprowadzi właściwie montaż. Nieprawidłowo wykonana instalacja przyczynia się bowiem do niebezpieczeństwa porażenia prądem, a nawet do pożarów. Dlatego warto zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort użytkowania z oświetlenia i skorzystać w tym celu z pomocy elektryka.