Jednym z ważnych etapów podczas budowy domu czy mieszkania są różnego rodzaju instalacje. Montaż instalacji wykonuje się zwykle na końcu. Montaż klimatyzacji wpływa na komfort i samopoczucie domowników podczas wysokich, jak i niskich temperatur. Wszystko zależy jednak od budowy i elewacji budynku mieszkalnego. Dlatego dowiedz się więcej o profesjonalnym montażu klimatyzacji!

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Dostępne na rynku klimatyzatory są przenośne lub stacjonarne. Ze względu na system instalacje klimatyzacyjne dzieli się je na:

  1. Klimatyzatory typu split.

Montowane na zewnątrz pomieszczeń w oddzielnej osłonie (jednostka zewnętrzna) i wewnątrz (jednostka wewnętrzna: parownik i wentylator).

      2. Klimatyzatory typu multi split.

W tego rodzaju klimatyzatorach jednostkę zewnętrzną montuje się razem z rurami z miedzi i jednostkami wewnętrznymi.

      3. Klimatyzatory ścienne.

  Klimatyzatory ścienne przeznaczone są do montowania pod sufitem.

     4. Klimatyzatory przysufitowo-przypodłogowe.

Klimatyzatory tego rodzaju zawiesza się pod sufitem albo przy podłodze. Przy podwieszanych sufitach montuje się tzw. jednostki kanałowe albo kasetonowe. 

Najczęściej montuje się klimatyzatory typu split. Klimatyzatory w rodzaju monobloku składają się z cicho, jak i głośno działających elementów. Nośne wersje urządzeń klimatyzacyjnych przeznaczone są do rzadko używanych pomieszczeń. 

Od czego zacząć instalację klimatyzacji? 

Przed montażem klimatyzacji  warto sprawdzić:

  • Izolację miejsca: ścian i stropów,

  • Lokalizację pomieszczenia: na parterze, piętrze czy poddaszu,

  • Położenie wnętrza w stosunku do stron świata: naturalne oświetlenie i strony zacienione,

  • Okna: ich liczbę, rozmieszczenie i rozmiar,

  • Urządzenia elektryczne czy mechaniczne: emitujące dodatkowe ciepło.

Jak przeprowadza się montaż klimatyzacji?

Przebieg instalacji klimatyzacyjnych zależy od typu urządzenia.

  1. Klimatyzatory kompaktowe (tzw. monoblok).

Instalacja klimatyzacji tego rodzaju urządzeń należy do prostszych. Wystarczy wyprowadzić przez wywiewną rurę nagrzane powietrze na zewnątrz obiektu. Używane w tym celu rury mają większą średnicę od rur używanych w klimatyzatorach rodzaju split.

     2. Klimatyzatory stacjonarne (rodzaje split i multi split).

Zazwyczaj montaż tego rodzaju klimatyzatorów przeprowadza się w serwisach zajmujących się instalacją klimatyzacji. Urządzenia tego rodzaju zawierają szybkozłączki, przez co montaż jest skomplikowany. Specjaliści dopasują moduły klimatyzatora do wybranego pomieszczenia oraz zajmą się ich montażem.

     3. Przenośne klimatyzatory (rodzaju split).

Do ich instalacji stosuje się tzw. rozbieralne połączenie. W tym celu poleca się wybór modelu z szybkozłączką. W łatwy i szybki sposób podłącza się do niej specjalne rurki. Ich długość wynosi od 3 do 4 m.

Klimatyzacja umożliwia regulację temperatury powietrza oraz wpływa na poziom jego wilgotności. Stosowne filtry i jonizatory oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń np. kurzu czy pyłu. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla alergików. Klimatyzatory sprawdzą się również w okresach przejściowych, kiedy przyda się dodatkowe ogrzewanie.