czas czytania: 30 min materiał partnera

Konserwacja okien – dlaczego jest ważna i jak przebiega?

serwis okien

Twoje okna zdają się rozszczelniać? A może w pomieszczeniu wyczuwać można specyficzny przeciąg, którego źródłem są szczeliny przy szybach? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że okna, nawet te nowoczesne i instalowane w innowacyjnym montażu ciepłym, wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz przygotowania m.in. na okres zimowy. Tu warto poznać usługi konserwacyjne tego typu konstrukcji.

Kiedy decydować się na konserwację?

Na konserwację okien najlepiej decydować się przed każdym sezonem zimowym, lub wtedy, kiedy nasz system okienny uległ mechanicznemu uszkodzeniu, bądź postępującemu procesowi starzenia. Warto przy tym wiedzieć, że działanie regeneracji, serwisowania, a także pielęgnacji okien, jest dedykowane zarówno dla tych drewnianych, jak i PCV. W drugim przypadku, konserwacja może być przeprowadzana w dłuższych odstępach czasowych, drewno wymaga bowiem poświęcania większej uwagi.

Warto wiedzieć! Pierwszą konserwację należy przeprowadzić, nawet dwa lata po wstawieniu okien.

Na czym polega konserwacja okien?

Podstawowym działaniem konserwacji okien jest wymiana uszczelek na nowe. Stare są zatem demontowane, a nowe, według parametrów technicznych podanych przez producenta systemu okiennego, są trwale przytwierdzane. Tu ważna jest precyzja działania, a także odpowiednie dobranie preparatu wiążącego, który wytrzyma wahania temperatury, czy też wilgoć.

Do kolejnych kroków konserwacji zalicza się także: oczyszczanie profili z pożółknięć, naoliwienie wszystkich mechanizmów, a także często wymiana klamek. Na szczególną uwagę warto zwrócić, w przypadku posiadania okien z klamkami antywłamaniowymi…

Dlaczego konserwacja okien jest ważna?

Konserwacja okien jest niesamowicie ważna nie tylko dla powstrzymania procesu niszczenia całej konstrukcji, ale przede wszystkim dla zachowania odpowiedniego poziomu termoizolacji. Nieodpowiednio uszczelnione okna mogą bowiem generować znaczne straty grzewcze, podnosząc w skrajnych przypadkach rachunki za ogrzewanie nawet o 1/3! Warto także podkreślić, że np. rozszczelnione okna mogą przyczyniać się do pogarszania mikroklimatu wnętrz, będąc bezpośrednią przyczyną powstawania zawilgoceń. 

W poszukiwaniu dobrego serwisanta…

Jeśli poszukujesz dobrej firmy zajmującej się konserwacjami, a także naprawami okien różnego typu, zgłoś się do pracowni OKNO-FEST Piotra Sambora. To właśnie to przedsiębiorstwo podejmuje się serwisów systemów okiennych domów jednorodzinnych, apartamentowców, biurowców, urzędów, szkół, czy ośrodków przemysłowych. Dla firmy OKNO-FEST, problemem nie jest nawet pęknięta rama, uszkodzone okucie, czy zbita szyba!