Wybór przedszkola dla dziecka to niezwykle ważna decyzja. Zależy od niej nie tylko stabilny rozwój, ale też bezpieczeństwo naszego malucha. Na chwilę obecną rodzice mają dwie możliwości– albo zapiszą pociechę do przedszkola publicznego, albo też zdecydują się na przedszkole prywatne. Z roku na rok przybywa placówek tego typu, co związane jest ze zwiększonym zainteresowaniem rodziców ofertą przedszkoli niepublicznych. Jaka jest ich przewaga nad przedszkolami państwowymi?

Zalety przedszkoli niepublicznych

Coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dziecko do przedszkola prywatnego. Nie dzieje się tak bez przyczyny – placówki niepubliczne pod wieloma względami wypadają lepiej niż przedszkola państwowe. Są na przykład o wiele lepiej wyposażone, co daje pedagogom więcej możliwości, jeżeli chodzi o początkowe kształcenie dzieci. Jak podkreśla nauczyciel wychowania przedszkolnego z placówki prywatnej „Tęczowa Kraina”- zajęcia w przedszkolach niepublicznych odbywają się w małych grupach liczących nie więcej niż 10-15 dzieci. Dzięki temu pedagog może poświęcić czas każdemu maluchowi i skupić się na jego potrzebach. W przypadku większych grup jest to często niemożliwe, gdyż wychowawcom brakuje czasu na indywidualne podejście do każdego przedszkolaka. Ogromną zaletą jest także duży wybór zajęć dodatkowych, które pozwalają dzieciom rozwijać się na różnych płaszczyznach. W wielu przedszkolach prywatnych prowadzone są lekcje:

  •  języka angielskiego,
  • rytmiki,
  • plastyki,
  • teatru z elementami pantomimy,
  • tańca towarzyskiego.

Nauczyciele organizują często zajęcia doświadczalne, które -powoli i w ciekawy sposób- wprowadzają dzieci w świat fizyki i chemii. Warto wspomnieć, że przedszkola niepubliczne dostępne są dla dzieci przez cały rok, podczas gdy w placówkach państwowych obowiązuje przerwa wakacyjna. To duże ułatwienie dla pracujących rodziców, którzy nie mogą pozwolić sobie przecież na dwumiesięczną nieobecność w pracy z powodu braku opieki dla dziecka. W przedszkolach prywatnych zainstalowany jest również monitoring, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo maluchów.

Opłata za przedszkole niepubliczne

Posłanie dziecka do przedszkola prywatnego wiąże się z comiesięczną opłatą. Placówki państwowe są darmowe, niestety tylko w teorii. Rodzice zobowiązani są bowiem do opłacenia posiłków dziecka w przedszkolu, ewentualnych zajęć dodatkowych i każdej organizowanej przez nauczycieli wycieczki. Czesne w przedszkolu prywatnym pokrywa wszystkie te koszty. Summa summarum wydatki na przedszkole publiczne i prywatne będą do siebie podobne, jednak to placówki niepubliczne mogą pochwalić się ciekawszą ofertą. W ramach comiesięcznej opłaty dzieci mają też zapewnioną opiekę wykwalifikowanej i licznej kadry pedagogicznej oraz logopedy. Rodzice z kolei mogą mieć pewność, że ich pociecha nie nudzi się w przedszkolu i że każdego dnia chętnie będzie do niego wracać.