Dlaczego warto zapisać dziecko do prywatnego żłobka?

Materiał partnera
2019-10-31

Decyzja o powrocie do pracy jest bardzo trudna dla każdej młodej mamy. Przychodzi jednak czas, w którym musi ona na nowo wdrożyć się w zawodowe obowiązki. Stres jest tym bardziej odczuwalny, jeśli na dłużej musimy rozstać się z naszym pierwszym dzieckiem. Jeśli nie ma możliwości, by malcem zajęli się dziadkowie lub niania, wielu rodziców staje przed dylematem, czy posłać dziecko do żłobka publicznego, czy też prywatnego. Dlaczego to drugie rozwiązanie jest bardziej korzystne?

Czego dziecko uczy się w żłobku?

Żłobek to dla dziecka wspaniała przygoda. To naturalne, że jako rodzice obawiamy się rozstania z maluchem i martwimy się, jak poradzi sobie on w zupełnie nowej sytuacji. Tymczasem dzieci są o wiele bardziej rezolutne niż się nam wydaje. Maluchy w żłobku szybciej uczą się funkcjonowania w grupie, wspólnej zabawy. Uczą się dzielić zabawkami z innymi, rozwijają swoją cierpliwość, dzięki czemu w przyszłości łatwiej nawiązują kontakty. To także dobry trening samodzielności – nauka korzystania z nocnika czy posługiwania się sztućcami.

Zalety żłobka prywatnego

Myśląc „żłobek prywatny” od razu nasuwa nam się skojarzenie „wysoka cena”. Może jeszcze kilkanaście lat wstecz rzeczywiście tak było, lecz obecnie nie jest to regułą. Jak informuje opiekunka z niepublicznego żłobka „Bączek” – czesne w prywatnej placówce bardzo często jest niewiele wyższe niż suma wszystkich opłat w żłobku publicznym, bo te – mimo obiegowej opinii- nie są zupełnie darmowe. Rodzice muszą zapłacić za wyżywienie, dodatkowe zajęcia czy okazjonalne wycieczki. Żłobki prywatne pobierają od rodziców comiesięczną opłatę w stałej kwocie, a w zamian oferują wysokiej jakości opiekę i pakiet różnorodnych atrakcji dla maluchów. Mowa tutaj o zajęciach ogólnorozwojowych, zabawach konstrukcyjno- manipulacyjnych, dydaktycznych, rytmice, muzyce i wielu innych aktywnościach, które kształtują zdolności i charakter maluszka. Opiekunki w placówkach prywatnych mają pod opieką zaledwie kilkoro dzieci, dzięki czemu mogą poświęcić im odpowiednio dużo czasu i uwagi. Jest to ważne również ze względów bezpieczeństwa. Żłobki publiczne bardzo często wypełnione są po brzegi, co sprawia, że kontakt malucha z opiekunką nie jest tak częsty i bliski. Placówki prywatne wspierają rozwój konkretnej jednostki, gdzie w samorządowych żłobkach spotkamy się najczęściej ze schematycznym podejściem pedagogicznym. Pamiętajmy, że pierwsze lata dziecka to czas, w którym rozwija się ono najintensywniej – warto wykorzystać ten okres jak najlepiej. Wybierając żłobek niepubliczny dajemy swojemu maluszkowi szansę na wszechstronny i kompleksowy rozwój.

Opracowanie artykułu:

Bączek Żłobek Niepubliczny Ewa Topolska

ul. Toruńska 10, 19-300 Ełk warmińsko-mazurskie
e-mail
www
telefon