Jak zorganizować osiedlowy plac zabaw dla dzieci?

Materiał partnera
2020-01-30

Aktywny oraz społeczny rozwój dzieci jest niezwykle ważny na każdym etapie ich dorastania. Miejsce na osiedlu, które zapewnia warunki do bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu stanowi plac zabaw. Atrakcyjnie urządzony z różnorodnymi sprzętami zapewni niezapomnianą rozrywkę na wiele godzin, niezależnie od pory roku. Wybierając sprzęt poza jakością wykonania, warto kierować się również estetyką, co umożliwi dopasowanie go do okolicznej zabudowy.

Zalety osiedlowego placu zabaw

Miejsce rekreacyjne dla najmłodszych mieszkańców zabudowy wielorodzinnej ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju psychoruchowego. Przebywanie na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na zdrowie dzieci i zwiększa ich odporność, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. To także przestrzeń sprzyjająca integracji z rówieśnikami, a także nawiązywaniu nowych znajomości pomiędzy opiekunami sprawującymi pieczę nad swoimi pociechami. Dobrze zorganizowane i urządzone place zabaw zapewniają możliwość bezpiecznego spożytkowania energii oraz rozwijającej kreatywność zabawy. Ponadto nawet zapisy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zawierają wzmiankę o tym, że każde osiedle powinno takowe miejsce posiadać.

Urządzenie placu zabaw

Zamontowane sprzęty powinny cechować się na tyle dużą różnorodnością, aby umożliwić aktywne spędzenia czasu dzieciom w różnym wieku. Dla najmłodszych sprawdzą się piaskownice, które umożliwiają ćwiczenie małej motoryki, a także koordynację wzrokowo-ruchową. Dobrym rozwiązaniem będą także niskie bujaki na sprężynkach lub huśtawki z zabezpieczonym krzesełkiem. Dla starszych dzieci idealne będą różnego rodzaju drabinki, ścianki wspinaczkowe oraz zjeżdżalnie. Doskonałym pomysłem będzie zainstalowanie zintegrowanej, często piętrowej konstrukcji, składającej się z wielu elementów, a także osłoniętej części w postaci domku na drzewie. Tego typu atrakcja sprzyja wielogodzinnym zabawom i rozwija dziecięcą sprawność fizyczną.

Warto także pamiętać o akcesoriach, które umożliwią spokojną obserwację dzieci przez dorosłych. W tej kwestii nic nie zastąpi wygodnych ławek lub okrągłych stołów piknikowych, przy których można spokojnie zjeść drugie śniadanie lub inną przekąskę. Kompleksowym zaopatrzeniem placów zabaw w obiekty rekreacyjne zajmuje się między innymi firma Freekids, mająca swoje siedziby w miejscowościach Trzęsowice oraz Zawonia. Wybierając odpowiednie sprzęty, należy wziąć pod uwagę zarówno estetykę jego wykonania, jak i bezpieczeństwo materiałów, które będą opatrzone wymaganymi atestami oraz certyfikatami. Im bardziej barwny i urozmaicony plac zabaw, tym chętniej będą z niego korzystać mieszkańcy.

Opracowanie artykułu:

Freekids s.c.

55-106 Trzęsowice 32 dolnośląskie
e-mail
www
telefon