Stosunkowo niewiele matek może sobie pozwolić na to, by zostać z dzieckiem w domu do czasu, aż pójdzie ono do przedszkola. Nie wszystkie też tego pragną. Niektóre kobiety chcą dalej realizować się zawodowo, łącząc macierzyństwo z codziennymi obowiązkami. W pewnym momencie życia maluszka rodzice muszą zdecydować więc, komu powierzyć nad nim opiekę. Najczęściej wybór pada na żłobek, jednak na tym dylematy się nie kończą. Istnieją bowiem zarówno placówki prywatne, jak i państwowe. Którą wybrać?

Żłobek państwowy i problem z dostępnością miejsc

Żłobki państwowe prowadzone są na zlecenie gmin. Ilość miejsc w tego typu placówkach jest mocno ograniczona, przez co tylko nieliczni rodzice mogą skorzystać z ich oferty. O przyjęciu malucha do placówki publicznej decyduje wiele czynników takich jak np. kolejność zapisów, wielodzietność, samotne rodzicielstwo czy charakter pracy rodziców. Często dochodzi wręcz do absurdalnych sytuacji, kiedy rodzice zapisują dziecko do żłobka państwowego tuż po narodzinach. Jest to związane z małą ilością tego typu placówek.

Co może zaoferować nam żłobek publiczny? Przede wszystkim w miarę tanią opiekę nad dzieckiem do 10 godzin dziennie. Zwykle miesięczna opłata waha się w granicach od 350 do 500 zł. Jeśli jednak chcemy zapisać dziecko na ponadplanowe zajęcia wspierające jego rozwój, musimy zapłacić dodatkowo. Żłobki państwowe są często przepełnione, co jest istotnym minusem. W praktyce oznacza to, że opiekunka nie zawsze będzie mogła poświęcić naszemu dziecku tyle czasu, ile będzie ono potrzebować. Maluch szybciej będzie musiał nauczyć się samodzielności i współpracy w grupie.

Żłobek prywatny i główne jego zalety

Rekrutacja do żłobka prywatnego przebiega dużo mniej nerwowo. Co prawda, musimy nastawić się na wyższe czesne, ale zyskujemy gwarancję, że w którejś placówce znajdzie się miejsce dla naszego dziecka. Dla wielu rodziców żłobek niepubliczny oznacza też wyższą jakość opieki. I jest w tym sporo prawdy, ponieważ tego rodzaju placówki nastawione są na wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka. Świadczy o tym chociażby szeroka oferta zajęć dodatkowych. Jak informuje właścicielka żłobka prywatnego „Gwiazdolandia” – rodzice mogą zapisać maluszka na lekcje języka angielskiego, prowadzone są także zajęcia logopedyczne oraz dogoterapia.

Wszystkie zajęcia edukacyjne odbywają się z wykorzystaniem nowoczesnych technik i akcesoriów takich jak np. klanza. Ponadto ilość dzieci w żłobku niepublicznym jest ograniczona, dzięki czemu opiekunka przez cały czas dostępna jest dla swojej grupy. Minusem żłobków prywatnych jest dość wysoka cena. Nie każdego rodzica stać na czesne, jednak dzięki licznym dofinansowaniom z budżetu państwa, można znaleźć placówkę, która przyjmie nasze dziecko po niższych kosztach.