Blog Panoramy Firm

Analiza finansowo-księgowa firmy

Materiał partnera
2019-06-06
analiza finansowa

Analiza finansowo-księgowa firm, jest dedykowana dla podmiotów, które planują dynamiczną ekspansję rynkową, przejęcie innej działalności, lub też fuzję z nią, czy też, które decydują się na internacjonalizacje, czyli wejście na obcy rynek. Często o analizę proszą również przedsiębiorstwa borykające się z problemami finansowymi. Warto bowiem wiedzieć, że z dobrymi doradcami można wprowadzić odpowiednie plany naprawcze!

Na czym polega analiza finansowo-księgowa firmy?

Analiza finansowo-księgowa firmy polega przede wszystkim na ocenie prawidłowości procesów księgowych w przedsiębiorstwach, na ocenie płynności, zadłużenia, aktywności, obrotowości, czy efektywności podmiotu, a także na wyznaczeniu błędów zarządczych, inwestycyjnych, czy ogólnie finansowych występujących w badanym przedsiębiorstwie. Całe, bardzo złożone badanie jest zaś przeprowadzane przez audytorów lub doradców podatkowych i finansowych, którzy opierają swoje prace o weryfikowanie ksiąg handlowych, sprawozdań finansowych, czy też ksiąg przychodów i rozchodów w przypadku księgowości uproszczonej. W skrócie procedura analizy księgowej polega zatem na określeniu źródeł finansowania majątku firmy, na badaniu struktury kapitałowo-majątkowej, czy też na tworzeniu wyceny finansowej. Istotne jest także ustalenie tzw. ratingu finansowego, czy przeprowadzaniu analizy kredytowej. W wielu przypadkach końcowy raport uwzględnia również czynniki prognostyczne miko oraz makro otoczenia firmy.

Cele analizy finansowo-księgowej firmy

Analiza finansowo-księgowa firmy wykonywana jest w różnych celach. Jej efektami są zaś wdrażane plany naprawcze, czy strategie marketingowe, a także odpowiednie procesy budżetowania. Wielokrotnie firmy, które borykają się z problemami w obrębie księgowości, czy finansów, po wykonanej analizie decydują się na zastosowanie w swoich strukturach metodologii rachunkowości zarządczej. Istotne może być także przeprowadzenie optymalizacji podatkowych, które są legalną formą uiszczania do Urzędu Skarbowego niższych zobowiązań. Każdorazowo odpowiednie narzędzia optymalizujące muszą jednak wprowadzić profesjonalne firmy doradcze. Tu wysokim poziomem profesjonalizmu oraz skuteczności, przekładającego się na lepsze wyniki gospodarcze przedsiębiorstw wyróżnia się Kancelaria Podatkowa MERKURY. Po przeprowadzonej analizie zawsze przedstawia ona najlepsze dla firmy klienta strategie rozwojowe dostosowane do tendencji rynkowych. Z takich rozwiązań korzystają dzisiaj właściciele małych i średnich przedsiębiorstwa, a także wielkie spółki!

Opracowanie artykułu: