Ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. To oznacza, że każdy kierowca musi je wykupić. Jednak zauważamy, że nie wszyscy kierowcy płacą tyle samo za ubezpieczenie pojazdu. Różnice pojawiają się także między konkretnymi ubezpieczycielami. Co zatem ma wpływ na wysokość składki polisy komunikacyjnej?

Jaki wpływ ma właściciel pojazdu na wysokość ubezpieczenia?

Wysokość ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest sam właściciel auta. Mówiąc bardziej szczegółowo, chodzi o jego dane. Do ubezpieczenia samochodu liczy się między innymi:

  • wiek właściciela pojazdu,

  • długość posiadania prawa jazdy przez właściciela samochodu,

  • wielkość miejsca zamieszkania właściciela pojazdu,

  • stan cywilny właściciela i ilość dzieci.

Chyba wszystkie agencje ubezpieczeniowe trzymają się zasady, że im młodszy jest właściciel pojazdu, tym stawki związane z ubezpieczeniem OC są wyższe, dlatego młodzi kierowcy muszą więcej płacić za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Bierze się to stąd, że towarzystwa ubezpieczeniowe traktują młode osoby jako niedoświadczonych kierowców, którzy dodatkowo nie posiadają bezszkodowej historii jazdy. Tylko czas może wpłynąć na jej wyrobienie. W związku z tym młodzi kierowcy zwykle znajdują się w grupie najwyższego ryzyka spowodowania wypadku samochodowego. Wiek często równoznaczny jest czasowi, od kiedy posiadamy prawo jazdy. Młodzi kierowcy z racji przepisów nie mogą otrzymać prawa jazdy szybciej niż w dniu 18 urodzin. W związku z tym ich doświadczenie w prowadzeniu pojazdów nie jest wielkie, co powoduje, że znajdują się w grupie dużego ryzyka spowodowania wypadku. Dlatego polisy komunikacyjne kupowane przez takie osoby są droższe. Większą składkę opłacają również właściciele pojazdów, którzy do młodych nie należą, jednakże dopiero niedawno zdobyli prawo jazdy.

Musimy liczyć się także z tym, że w im większym mieście mieszkamy, tym wyższe składki musimy opłacać. Spowodowane jest to tym, że w dużych miastach panuje większy ruch, co bezpośrednio przekłada się na wzrost ryzyka wystąpienia kolizji lub wypadku. Mieszkańcy wsi i małych miasteczek mogą spodziewać się nieco mniejszych składek. O wysokości polisy OC może przesądzić również posiadanie rodziny. Agencje ubezpieczeniowe często uważają, że właściciele pojazdów, którzy mają małżonka i dzieci, prowadzą pojazdy znacznie spokojniej i rozważniej.

Jak stan pojazdu wpływa na ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej?

Same informacje dotyczące właściciela pojazdu nie wystarczą do zaproponowania ceny ubezpieczenia pojazdu. Równie ważnym, jak nie ważniejszym czynnikiem jest stan samochodu. Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa np.:

  • marka pojazdu,

  • przebieg,

  • pojemność silnika,

  • rok produkcji.

Ubezpieczalnie, takie jak Kompan Aneta Wolna Biuro Ubezpieczeń, mają dostęp do informacji związanych nie tylko z miejscami, w których dochodzi do częstych kolizji drogowych, lecz również do tego, jakich marek samochodowych właściciele najczęściej powodują wypadki. Jeśli pojazd, który zamierzamy ubezpieczyć, znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, wówczas cena składki będzie większa. Z kolei przebieg samochodu wiąże się z jego stanem technicznym. Bardziej wyeksploatowane pojazdy, których przebieg jest duży są z reguły mniej bezpieczne i ubezpieczenie takiego auta będzie droższe. Jak widać, wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej ma wiele czynników. Ze względu na to, że ceny polis mogą znacznie się od siebie różnić, warto wybrać tę najtańszą, ponieważ standardowe ubezpieczenie OC zawsze obejmuje ten sam obszar.