Co warto wiedzieć o optymalizacjach podatkowych?

Materiał partnera
2019-10-04
rachunkowość

Biura rachunkowe to nie tylko partnerzy dużych, średnich i małych firm, w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego, oraz spraw kadrowych. Wiele specjalistycznych podmiotów gwarantujących outsourcingowe usługi księgowe, zapewnia również szkolenia, reprezentację klientów przed urzędami, oraz szeroko pojęte doradztwo podatkowe. Jego przykładem jest między innymi korzystanie z usług optymalizacji podatków.

Czym są optymalizacje podatkowe?

Za optymalizacje podatkowe można uznać procesy, procedury, techniki, czy też metody, które prowadzą do obniżania uiszczania podatków przez daną firmę do urzędu skarbowego. Mowa zarówno o stałej próbie zmniejszenia zobowiązań finansowych względem skarbówki, jak i o optymalizacji jednorazowej. Istotne jest również to, jakie narzędzia zostaną wykorzystane do osiągania założonych celów. Tu wyróżnić można dwie kategorie optymalizacji. Pierwszą z nich są optymalizacje w 100% zgodne z prawem, opisane przepisami i dostępnymi dla przedsiębiorców, którzy spełniają dane warunki, m.in. ulg. Druga kategoria to zaś optymalizacje, które wykorzystują luki prawne. Niestety w tym przypadku, pomimo braku zakazu ich stosowania, wielokrotnie instytucje skarbowe w „odwecie” zsyłają na dane przedsiębiorstwo kontrolę. Lepiej zatem zawsze skupiać się na optymalizacjach ogólnodostępnych przy prowadzeniu podmiotów gospodarczych. I w tym przypadku, wymagana jest szeroko specjalistyczna wiedza, którą gwarantują biura rachunkowe. To z nimi zawsze powinno się przeprowadzać takie procesy, jak optymalizacje podatkowe. Warto zatem zgłosić się do skutecznych ekspertów grupy DEBET, która oprócz obsługi kadrowo-płacowej i księgowo-rachunkowej, zapewnia właśnie doradztwo podatkowe!

Przykłady skutecznych optymalizacji podatkowych

Optymalizacje podatkowe można osiągnąć zarówno przy prowadzeniu usług, sprzedaży towarów, czy poprzez odpowiednie konstruowanie umów pracowniczych. Jednym ze sposobów jest zatem zmiana formy prawnej firmy, czy jeśli nasza firma może wybrać taką opcję, stosowanie w organizacji księgowości uproszczonej. Często rozwiązaniem jest również stawianie na młodą kadrę osób ze statusem studenta, czy na zatrudnianie osób z Ukrainy oraz innych państw wschodnich. Jeśli chodzi jednak o mniej „strukturalne” metody optymalizacji podatkowych, wymienić należy: jednorazową amortyzację, rozliczanie strat podatkowych, wybór uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy, rozliczanie kwartalne z US z tytułu podatku dochodowego oraz VAT, kredyty podatkowe, czy też tzw. ulgę za złe długi. Często sposobem uniknięcia wysokiego opodatkowania, przy konieczności uzyskania dla firmy pożyczek, jest stosowanie leasingu operacyjnego, zamiast kredytu bankowego: operacyjnego czy też inwestycyjnego.

Opracowanie artykułu:

Debet sp. z o.o.

ul. Gliwicka 35, 42-600 Tarnowskie Góry śląskie
e-mail
www