Coraz więcej Polaków decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej. Własna firma przynosi wiele korzyści zarówno finansowych, jak i w zakresie rozwoju zawodowego czy też życia codziennego. Zarejestrowanie działalności jest dość proste, warto jednak pamiętać, że przed dopełnieniem wszystkich związanych z tym formalności, poniesiemy pewne koszty. W artykule wyjaśniamy, jak poprawnie je rozliczyć.

Kiedy koszty stają się kosztami podatkowymi?

Rozpoczęcie własnej działalności to nie tylko zmiana ścieżki zawodowej, ale też inwestycja, która może niekiedy wymagać dużych nakładów finansowych, nim zacznie przynosić zysk.  Warto przy tym wiedzieć, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma przepisów zabraniających zakwalifikowania wydatków ponoszonych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej do kosztów podatkowych. Jednocześnie jednak musimy udowodnić powiązanie między wydatkiem a prowadzoną działalnością. Kluczowe będzie ustalenie, w jaki sposób koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności mają z nią związek. Zaliczymy tu zatem te wydatki, które pozwolą firmie funkcjonować. Polskie prawo przewiduje trzy warunki, które muszą być jednocześnie spełnione, by mogły być one traktowane jako koszty podatkowe.

  • Celem poniesienia wydatku jest osiągnięcie przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów z działalności.

  • Wydatek nie jest wymieniony w katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1).

  • Wydatek musi być właściwie udokumentowany.

Prowadzenie księgowości, w której ujęte będą zarówno koszty, jak i przychody to bardzo ważny aspekt każdego rodzaju działalności gospodarczej. Dlatego jeszcze przed jej rozpoczęciem warto nawiązać współpracę z doświadczonym biurem rachunkowym, takim jak Biuro rachunkowo-kadrowe Agat z Mierzyna. Pamiętajmy też, że z prowadzeniem firmy wiąże się wybór właściwej formy opodatkowania. Polscy przedsiębiorcy mają tu kilka możliwości do wyboru, ale każda z nich jest ograniczona pewnymi warunkami. Pomoc specjalistów z dziedziny rachunkowości będzie tu zatem nieoceniona.

Jakie koszty ponosimy przed rozpoczęciem działalności?

Jak wynika z powyższego, kosztami poniesionymi przed rozpoczęciem działalności, a traktowanymi jako koszty uzyskania przychodu będą wydatki na organizację i rejestrację działalności, w tym otwarcie rachunku bankowego, opłat skarbowych, a także uzyskania porady prawnej. Ponadto będą to środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, towary i materiały podstawowe. Wszystkie te koszty muszą być ujęte odpowiednio w dokumentacji księgowej; ewidencji środków trwałych, ewidencji wartości niematerialnych i prawnych – zaliczanych do kosztów podatkowych na podstawie odpisów amortyzacyjnych – oraz spisie z natury, w którym ujęte są materiały i towary.

Do pozostałych kosztów poniesionych przed rozpoczęciem działalności zaliczymy między innymi opłaty czynszowe na wynajęcie lokalu. Muszą one zostać w tym celu ujęte w pierwszym miesiącu działalności firmy. W kategorii „pozostałe wydatki” w księdze podatkowej znajdą się również wydatki na reklamy, pieczątki, wizytówki, druki firmowe i inne drobne, ale niezbędne akcesoria biurowe. Do kosztów podatkowych możemy zaliczyć ponadto te związane z uprawnieniami zawodowymi i podnoszeniem kwalifikacji, pod warunkiem, że będzie to niezbędne do prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

Biuro rachunkowo-kadrowe Agat - oferta

Biuro Rachunkowo-Kadrowe Agat specjalizuje się w usługach rachunkowych, księgowych i kadrowych. W ich ofercie znajduje się kompleksowa obsługa księgowa i kadrowa, pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej oraz doradztwo gospodarcze. Klienci otrzymują wsparcie w rozliczeniach z ZUS, PIT i VAT, co pozwala im skoncentrować się na prowadzeniu biznesu. Dodatkowo firma oferuje usługi płacowe oraz sporządzanie sprawozdań finansowych. Obsługują zarówno klientów korzystających z ryczałtu, jak i prowadzących pełną księgowość. Dzięki szerokiemu zakresowi usług, Biuro Rachunkowo-Kadrowe Agat gwarantuje profesjonalne wsparcie w zakresie finansów i kadr.